Yazılılara Nasıl Hazırlanmak Gerekir?

Yazılılara Nasıl Hazırlanmak GerekirGünümüzde merkezi sınavlara hazırlanan bireylerin dershane, özel ders gibi destekleri alması çok yaygın olsa da, okul puanlarını belirleyen yazılı sınavlar çoğunlukla ihmal edilmektedir. Ne var ki, bu yazılı sınavlardaki performansınız hem konuları ne kadar anladığınızı ve dolayısıyla ne oranda sağlam bir temel oluşturduğunuzu yakından belirler hem de total okul ortalamanızı oluşturarak merkezi sınavda sizi ileriye ya da geriye taşırlar. 

Peki, yazılı sınavlara nasıl hazırlanmak gerekir? Doğru bir şekilde yazılılara hazırlanarak okul ortalamanızı çok yüksek tutmanın size ne gibi faydaları var? Örnek denemeler çözerek merkezi sınavlara hazırlanmak mümkün, peki yazılılara hazırlanmak için çözülebilecek örnek dökümanlar mevcut mu?

Bugünkü içeriğimizde tüm bu soruların detaylı yanıtlarını bulacağız. Okul başarısı için Testcoz.com.tr’de, doğru adrestesiniz!

Yazılı Sınavlara Nasıl Hazırlanmak Gerekir?

 

Yazılı sınavlarda başarının temel sırrı elbette dersi ders sırasında oldukça detaylı bir şekilde dinlemekten geçiyor. Bunun ne kadar önemli ölçüde fark yarattığını bilen öğrenciler, derslere interaktif bir şekilde katılarak güçlü sonuçlar almayı tercih ediyorlar. Okulda anlamadığınız kısımları hocanıza sormak, derste interaktif bir şekilde örnek soruları çözmeye çalışmak ve anlatılanları anlamak, yazılıya hazırlık günlerini daha sancısız ve kolay kılabilir.

O halde şimdi yazılı sınavlara hazırlanmanın temel püf noktalarını içeren listemizi sizinle paylaşıyoruz:

 • Öncelikle, az önce de belirtildiği üzere, derslere katılımınız ve devamınız çok önemli. Hazırlığın ilk aşaması derste orada olmaktır. Bu yüzden dersleri zorunlu olmadığınız sürece ekmemeye, mutlaka devamlılık göstermeye dikkat etmeniz gerekiyor.
 • İkincil olarak, ders sırasında özellikle örnek soru çözümlerini dinlemeniz, test çözme etkinliklerine katılmanız önem arz ediyor. Bunlar, öğrendiklerinizi pratik edebilmeniz için oldukça önemli detaylar. 
 • Yazılı sınavlara hazırlanma sürecinde Testcoz.com.tr olarak 1. Sınıftan 8. Sınıfa kadar her seviye için oldukça detaylı bir arşive sahibiz. Bu arşiv, okulun her döneminde her bir yazılı sayısına göre örnek sorular barındırıyor. Örnek yazılı soruları çözme aramalarınızda web sitemize girdiğinizde örneğin ‘’4. Sınıf 2. Dönem 2. Yazılı soruları’’ gibi bir arama yapabilir ve tam olarak müfredata uygun, sorumlu olduğunuz konuları en yaratıcı şekilde ele alan yazılı soruları ile karşılaşabilirsiniz. Yeni nesil soruların tamamı bizim tarafımızdan sizlere sunulmaktadır ve her bir sorunun yanıtı da bulunmaktadır.

Yazılı sınavlara hazırlanırken yararlanacağınız bu örnek testleri süre tutarak çözeceğinizi ve bu sayede hız & taktik konusunda da kendinizi geliştirebileceğinizi biliyor muydunuz? Evet, kesinlikle öyle! Sınavı başlat seçeneğine tıkladıktan sonra bir yandan süre akacak ve bir yandan her bir soruya yanıtınızı işaretlemeniz gerekecek. Yazılınız tamamlandığında ise kendinizi hız, yeterlilik, bilgi gibi çok sayıda konudan test etmiş olacaksınız. Bu çok daha kısa bir süre içerisinde etkili sonuçlar almanız ve yazılınıza hazır hissetmeniz anlamına geliyor.

 

Yazılı Sınavlara Hazırlanırken Yapılmaması Gerekenler

 

Testcoz.com.tr olarak bizler, yazılı sınavlara hazırlanırken çalışmalarınızı son güne bırakmanızı kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Son güne kalan çalışmalarda Testcoz.com.tr üzerinde bulunan örnek yazılıları çözseniz bile, buradaki hatalarınızı anlayacak ve konuların genel olarak üzerinden geçecek süreniz olmayacaktır. Bu yüzden her hafta okuldan sonra o hafta işlediğiniz konuları içeren testleri çözmenin de yazılıya hazırlık mahiyetinde olduğunu not edin.

 

BONUS: Testcoz.com.tr’de konu bazlı olarak kategorize edilen yüzlerce farklı testin olduğunu biliyor musunuz? Yazılı sorularını barındıran kategorimizin haricinde, haftalık olarak derslerinizi tekrar etmenizi sağlayacak konu bazlı testlerle kendinizi geliştirebilir ve yazılıya hazırlanabilirsiniz. Bunun için ünite ismi bazlı bir arama yapın. Örneğin Sosyal Bilgiler Çevre ve Toplum gibi bir arama yaparak bu alandaki örnek test sorularına kolayca ulaşabilirsiniz. 

 

Yazılı Puanlarımı Yükseltmek Ne İşime Yarar?

 

Merkezi sınavların yaygınlaşması okuldaki yazılı sınavların pek çok öğrenci tarafından daha az önemsenmesine sebep oldu. Ne var ki, bu yazılılarda yüksek puan almak aşağıdaki anlamlara geliyor:

 • İlgili konuyu anladığınıza ve ilgili soruları çözebileceğinize dair önemli bir kanıt oluşturuyorsunuz. Bu sadece özgüveniniz için değil, performansınızı görme şansını elde etmeniz için de önemli.
 • Okul ortalamanızı yüksek tutmuş oluyorsunuz. Unutmayın, her merkezi sınavın belirli bir oranda okul ortalamasından etkilendiği bir dönemde, okul ortalamanızın düşüklüğü yüzünden sıralama kaybetmek istemezsiniz. Dolayısıyla merkezi sınavlara çalışmanın önemli bir parçası, yazılılar aslında yazılı puanlarınızı yüksek tutmak ve ortalamanızın maksimum düzeyde olmasını sağlamaktır. 

O halde artık yazılılarınıza hazırlanarak en yüksek başarıyı elde etmeye hazırsınız. Üstelik yıldan yıla ücreti gittikçe daha da artan kaynak / yardımcı kitaplara da ihtiyacınız yok. Seçkin sorular kullanılarak derlenen yazılı hazırlık testleri ya da sınav hazırlık testleri ile bizler, yalnızca bir tık uzağınızdayız. Web sitemizde yayınlanan testlerin tamamına ücretsiz olarak erişebilir ve testleri anında uygulayabilirsiniz.

 

Sınav haftası nasıl ders çalışılır?

 

Sınav haftası ders çalışma rutininizi belirli fiziksel aktivitelerle güçlendirmek en iyi sonuçları almanıza yardımcı olacaktır.

 • Sabahlara kadar ders çalışmayın, bu sadece konsantrasyonunuzu düşürür ve sizi yorar. Bunun yerine dengeli bir ders programı çerçevesinde ders çalışma saatlerinizi ayarlamayı tercihe din.
 • Sosyal ağlardan uzak durmayı deneyin. Bunlar derse ayırdığınız vaktin azalmasına ve zamanın siz fark etmeden akmasına sebep olacaktır. Bu yüzden akıllı telefonunuz ya da bilgisayarınızı kontrollü kullanmayı denemeniz gerekmektedir.
 • Çalışmanızı kısa sürelere bölerek molalar yaratmaya çalışın. Molalar, öğrendiğiniz konuyu zihninizi dinlendirme yardımı ile iyice oturtmanızı sağlar ve baş ağrısı, odak problemi gibi sorunları yaşamanızı engeller. Ayrıca molalar sayesinde ders çalışmaktan sıkılmayı da ötelemiş olursunuz.
 • Spor yapmayı ihmal etmeyin ve hareket ederek ‘’sağlam bir zihin’’ elde edin. Sağlam zihnin ancak sağlam bir vücutta barınabileceğini unutmayın.
 • İyi beslenin. Özellikle kahvaltı öğününü yeterince tok tutacak kadar almayı ve besin değeri yüksek öğeleri öğününüze dahil etmeyi unutmayın.
 • Testcoz.com.tr’den örnek yazılı soruları çözerek kendinizi deneyin ve çıkabilecek sorulara karşı hazırlıklı hissetmenin yeni yolunu keşfedin.

 

Yazılıya Bir Gün Kala Nasıl Çalışılır?

 

Her ne kadar hiç tavsiye etmediğimiz bir durum olsa da, belirli sebepler dolayısıyla sınava çalışmak için yalnızca bir gününüz kalmış olabilir. ‘’Yazılıdan nasıl 100 alınır?’’ ya da ‘’yazılıda nasıl başarılı olunur?’’ sorusunu soranlara da aynı yanıtı veriyoruz: Bolca soru çözmek ve özellikle eksik olduğunuz noktaları belirleyip çalışacağınız alanlara stratejik olarak karar vermek gerekiyor.

Örneğin Testcoz.com.tr üzerinden bir test çözdükten sonra yanlış yaptığınız soruların bağlı olduğu üniteleri belirleyebilir ve doğrudan onlara, yalnızca onlara çalışarak eksiklerinizi kapatabilirsiniz. Bu, iyi bir acil yardım butonu olacaktır.

 

Yazılılara Girmek Zorunlu Mu?

 

Gecikmiş bir ders çalışma süreci size bu soruyu sorduruyor olabilir. Ne var ki, bir rapor ya da mazeret yardımı ile yazılı yerine ‘’telafi sınavına’’ girmek pek de iyi bir fikir değil. Pek çok okulda telafi sınavları orijinal sınava kıyasla daha zor sorulardan oluşuyor. Üstelik sonradan dikkatinizi toplayarak sınava çalışmanız da sandığınız kadar kolay olmayabiliyor.

 

Yazılıda Yapılması Gerekenler Nelerdir?

 

Derin bir nefes alın ve sakince öncelikle soruları okuyun. Bu konulara çalıştığınızı, size bilmediğiniz hiçbir şey sorulmadığını unutmayın. Zamanınızı etkili şekilde kullanmak adına öncelikle bildiğiniz ve kolayca çözebileceğiniz sorulardan başlamayı tercih edin. Yazılı kağıdınızı öğretmeninize teslim etmeden önce zamanınız varsa tüm soruları kontrol etmeyi unutmayın. İşte bu kadar basit!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.