Üniversitelerde Eğitim Yüz Yüze Başlayacak

Üniversitelerde Eğitim Yüz Yüze Başlayacak YÖK Açıkladı!COVID-19’un dünya çapında yayılması ve Türkiye’de de yoğun düzeyde etkisini göstermesiyle beraber, eğitim öğretim süreci önemli oranda sekteye uğramıştı. Pek çok okul ve kurs tamamen yüz yüze eğitimi bitirmiş ve mümkün olduğu düzeyde online kanallar aracılığı ile eğitim sürecine devam etmeyi tercih etmişti. Üniversiteler de bu kurumlardan biriydi. 2021 2022 eğitim öğretim yılına yaklaşırken üniversitelerin yüz yüze mi yoksa online olarak mı devam edeceği büyük merak konusu oldu. YÖK, yakın zamanda yaptığı açıklama ile üniversitelerin yüz yüze eğitime başlayacağını, salgın durumunda bir değişiklik olması halinde, eğer gerekirse uzaktan (online) eğitime geçiş yapılabileceğini belirtti. Her bir üniversitenin farklı ders ve fakültelerine göre karar farklılaşacak olsa da yüksek öğretim kurumlarının neredeyse tamamı kapılarını öğrencilere açmaya hazırlanıyor.

 

Hangi Okullar Yüz Yüze Eğitim Yapacak?

 

YÖK tarafından yapılan yazılı açıklamada, salgının ‘’dinamik’’ bir sürece sahip olduğunun altı çizilmiştir. Farklı bölgeler, farklı iç özellikler, kontenjanlar ya da yapılar için yeni eğitim öğretim yılının farklı planlanabileceğini belirtti. Koronavirüs Komisyonlarının oluşturulduğunu ve farklı eğitim kurumlarındaki kararların en verimli şekilde alınmasının sağlandığını belirten YÖK, özellikle yerleşke kapasiteleri ve konuma göre farklı kurumlarda alınacak kararların değişebileceğini söyledi. Yine de, temel çalışma amacının tüm okul ve eğitim kurumlarında eğitimin yüz yüze olmasını sağlamak olduğu da belirtildi. Bu kapsamda her bir öğrenci kendi kurumunun açıkladığı bilgileri takip ederek eğitimin yüz yüze mi yoksa online mı olacağını öğrenebilir.

 

Üniversiteler Açılacak Mı 2021?

 

2019 yılının eğitim öğretim döneminin neredeyse tamamının online olmasına sebep olan COVID 19 salgını, 2021 – 2022 yılında etkisini yitirmeye başladı.

Üniversiteye yeni yerleşecek öğrencilerin ‘’üniversiteler ne zaman açılacak?’’, ‘’KYK yurt başvuruları ne zaman başlayacak?’’ soruları her geçen gün artmaya devam ederken, hibrit öğretim yerine yüz yüze eğitime geçiş yapılacağını belirten kurumların sayısı her geçen gün arttı.

Üniversitelerin açılma tarihi kurumdan kuruma farklılık gösteriyor. Bu yüzden her öğrenci kendi okulunun akademik takvimini takip ederek bir planlama yapabilir. Fakat üniversite sınavı ile ilgili yapılan açıklamalar şu sıralar dikkat çekiyor.

Henüz iki gün önce ÖSYM tarafından yapılan açıklama, üniversite sınavı tercih sonuçlarının önümüzdeki hafta içi açıklanacağını belirtiyor. Yani 31 Ağustos ile 4 Eylül arasında tercih sonuçları her an açıklanabilir.

Tercih sonuçlarının açıklamasının hemen ardından üniversitelere kayıt süreci başlayacak. Daha önce yapılan açıklama kayıtların 1 Eylül’de başlayacağını belirtiyordu. Fakat açıklanma tarihi önümüzdeki hafta içine sarktığı için üniversite kayıt süreci de 1 Eylül – 5 Eylül tarihinden daha ileri bir tarihe çekilebilir. Bunun için güncel olarak duyuları takip etmek gerekmektedir.

 

Yüz Yüze Eğitimde Nelere Dikkat Edilmeli?

 

Yalnızca üniversitelerin değil, ilk okul orta okul ve liselerin de yüz yüze eğitim sürecine başlayacağı bu dönemde insan sirkülasyonu maksimum düzeyde olacak. Bu durumun yeniden COVID 19 salgınını güçlendirmemesi için bir dizi önlem alınması öneriliyor. Halen kapalı ortamda ve açık alanda maske kuralı devam ediyor. Dolayısıyla hem öğrenciler hem de öğretmenler yüz yüze eğitim boyunca maske takmaya devam ediyor olacak.

Bunun yanı sıra, tüm eğitim kurumlarında hijyen kuralları gereğince dezenfektan bulundurulması zorunlu hale getirildi. Belirli aralıkla yapılacak olan kontrollerde gerekli kurallara uymayan kurumların ceza alması ya da kapatılması söz konusu olabilir. İç İşleri Bakanlığı tarafından yayınlanacak genelgelerin takip edilmesi  ve belirlenen standartlara uyum sağlanması oldukça büyük önem arz ediyor.

 

Üniversitelerde Yüz Yüze Eğitime Katılmak İçin Aşı Şartı Var Mı?

 

Aktif olarak yüz yüze eğitime başlamaya hazırlanan pek çok üniversite, öğrencilerine ‘’eğitime devam edebilmek için aşılarınızı olunuz’’ uyarısında bulundu. Peki, üniversitelerde yüz yüze eğitime katılmak için aşı şartı var mı? Bireylerin aşı olup olmadığı nasıl sorgulanacak? YÖK buna ne yanıt veriyor?

Yapılan son açıklamalara göre YÖK, Sağlık Bakanlığına bir yazı gönderdi. Bu yazıda ise üniversitelerde yüz yüze eğitimin başlayabilmesi için akademik ve idari kadrolarda bulunan tüm personellerin, örgün eğitime dahil olan öğrencilerin Eylül ayının başlangıcına kadar aşılanmak zorunda olduğunun altı çizildi. Eğer bu bir kural haline gelirse ve Sağlık Bakanlığı / YÖK tarafından açıklanırsa, öğrenci ve akademik personeller E-devlet ya da HES kodu üzerinden aşı olduklarını doğrulayabilirler.

Bu açıklamalar ve yazışmalar Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ilgili açıklamasını da akıllara getirdi. Koca, yakın bir zamanda 13 Eylül’den önce tüm üniversite öğrencilerinin aşı olacağını sağlayacaklarını belirtmişti.

 

Bu Yıl Üniversitelerde Akademik Takvim Ne Zaman Başlayacak?

 

Fahrettin Koca’nın da açıklamaları doğrultusunda üniversiteler akademik takvimlerini 13 Eylül ve sonrasında başlayacak şekilde organize etmeye başladı. Bazı okullar başlangıcı Ekim’e kadar ertelerken en erken başlangıç yapacak üniversitenin ise 13 Eylül’den itibaren akademik dönemi planladıkları biliniyor. Her üniversite öğrencisi kendi okulunun açıkladığı takvime bağlı kalarak planlarını yapabilir. Yine de yurt bakmak ya da ev kiralamak için akademik takvimin başlangıç sürecini beklememek en iyisi olacaktır. Özellikle büyük şehirlerdeki neredeyse her üniversitenin yüz yüze eğitim yapacağı konuşulurken, ev ve yurt bulmak son dönemlerde zorlaşmaya başlayabilir.

 

KYK yurtlarının açılış süreci ile alakalı bilgi almak için ilgili haberimize gidebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.