KPSS TürkçeTürkçe dersi, KPSS’de adayların düşük netler çıkardığı derslerden birisidir. Bunun nedenlerinden en önemlisi, adayların bu derse yeteri kadar önem vermemesidir.

 

KPSS Türkçe netleri, sınav açısından oldukça önemlidir. Yapılan Türkçe netleri ile binlerce kişinin önüne geçme imkanı bulunur. Adayları KPSS çalışma süreçlerinde, Türkçe dersine özenli bir şekilde çalışması gerekir.

 

Bazı adaylarda Türkçe dersinin çok kolay olduğu yanılgısı bulunur. Bu yanılgı, adayları Türkçe konusunda iyi bir şekilde çalışmamaya iter. Türkçe dersine gereken önemi vermeyen kişiler, genellikle sınav sonrasında pişmanlık yaşar. Yapabilecekleri konuları çalışmadıkları için yapamamaları, adayları hayal kırıklığına uğratır.

 

KPSS Türkçe konuları incelendiğinde karşımıza şu sonuç çıkar:

 

• Sözcüğün ve Söz Gruplarının Taşıdığı Anlamlar

• Cümlenin Anlamı ve Yorumu İle İlgili Bilgiler

• Sözcüğün Yapısı ve Ekleri Konusu

• Ses Olayları ve Yazım Kurallarının İncelenmesi

• Noktalama İşaretleri ve Yazım Kurallarının Doğru Uygulanması

• Sözel Muhakeme Yeteneği ve Mantık

 

Adayların en çok sözel muhakeme yeteneği ve mantık alanında, zorluk yaşadığı görülür. Bu zorluğu aşmak isteyen kişiler, düzenli olarak soru çözmelidir.

 

Sitemiz üzerinden yüzlerce mantık sorusuna anında ulaşabilir, dilediğiniz soruların çözümlerine bakabilirsiniz. KPSS Türkçe deneme çöz uygulaması ile birbirinden farklı soruları inceleme imkanı elde edebilirsiniz.

 

KPSS Türkçe Soru Dağılımı

 

KPSS soru dağılımları hakkında bilgi sahibi olmak sınavda daha tecrübeli olmayı beraberinde getirir. Sınavda tecrübeli olan kişilerin başarılı olma şansı daha yüksektir. KPSS Türkçe soruları incelendiğinde hepsinden aynı oranda soru çıkmadığı görülür. Özellikle cümlenin anlamı konusundan daha fazla soru çıktığı görülür.

 

2022 KPSS Türkçe’de çıkacak konular, her sene farklı şekillerde olabilir. Son yıllar incelendiğinde, karşımıza şu şekilde sonuç çıkar:

 

• Sözcük türleri konusundan her yıl ortalama 3 soru gelir.

• Dil bilgisi ses olayları konusunda son beş yıl incelendiğinde, her yıl 1 soru geldiği görülür.

• Yazım kuralları konusundan, her yıl düzenli olarak 1 soru gelir.

• Sözcükte yapı konusundan her yıl ortalama olarak 1 soru gelir.

• Cümlenin öğeleri konusundan, bazı yıllar hiç soru gelmezken,  bazı yıllar 1 soru gelir.

• Paragrafta anlam konusu, her yıl en çok soru gelen kısımdır. Her yıl ortalama 14 ile 15 arası soru gelir.

 

Yıllar içinde çıkan sorular, belli bir soru tipinin oluşmasına katkı sağlar. Müfredata uygun en güncel soru tiplerine sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz. KPSS Türkçe çıkmış sorular çöz uygulaması ile farklı soru tiplerini ayrıntılı olarak inceleyebilirsiniz.

 

KPSS Türkçe Deneme

 

Sınav sürecinde düzenli şekilde deneme çözen öğrenciler, sınav sürecinde daha başarılı olur. Netlerini düzenli olarak yükseltme imkanı bulurlar. Özellikle KPSS Türkçe deneme soruları çözmek, her yıl yenilenen soru tipleri hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlar.

 

Paragraf soruları, bol soru çözüp farklı paragraf tipleri görerek çözülebilir. Deneme çözmek istediğiniz her an, sitemiz üzerinden kolay bir şekilde yardım alabilirsiniz.

 

Türkçe soruları çözerken, anlam bilgisi konusuna da ayrı bir özen gösterilmelidir. Türkçe dersinde her konunun bu konu ile bağlantılı olduğu görülebilir. Anlam bilgisi sorularını çözme yetisini kazanmak için belli bir süre geçmesi gerekir. KPSS Türkçe deneme çöz ile istediğiniz her an sitemiz üzerinden kendinizi test edebilirsiniz.

 

KPSS çıkmış sorular çözmek, sınav hakkında deneyimli olmanıza imkan tanır. Sınav boyunca sorulan soruların yarısı paragraf konusundan gelir. Bu nedenle öğrencilerin bu konuya gereken önemi vermelidir.

KPSS Türkçe Soru Çöz

 

Türkçe konularında başarılı olmanın anahtarı, düzenli olarak soru çözmektir. Özellikle uzun paragraf sorularını çözebilmek için hızlanmak gerekir.

 

Dakika tutarak soru çözmek, hızlanmanız konusunda size yardım edebilir.

 

KPSS Türkçe soru çöz uygulamaları, sizlere geniş bir alan sunar. Binlerce sorunun bulunduğu sitemiz de dilediğiniz her an yanınızda olur. Deneme ve çıkmış soruları çevrimiçi şekilde çözmenizi sağlar. Farklı soru tiplerini görmek için en iyi yöntem, deneme çözmektir.