KPSS CoğrafyaGünlük yaşamda deneyimlediğimiz çoğu durum ve olay, coğrafyanın konuları içinde yer alır. Bu açıdan, ders öğrenciler için oldukça ilgi çekici hale gelebilir. Yürürken karşılaştığınız dağlar, ovalar ve platoların tümünü coğrafya konuları içinde görebilirsiniz.

 

KPSS coğrafya alan konuları incelendiğinde, sözel ve sayısal konular bir arada yer alır. Harita ve grafik kullanımının da oldukça yoğun bir şekilde kullanıldığı görülür.

 

Coğrafya dersi, neredeyse tamamen görsel şemalara dayanan bir derstir. Bu derse çalışırken, şekil ve grafiklerden yardım almak, ders çalışma sürecini daha verimli hale getirir. Doğa olayları ve yer şekilleri hakkında net bilgiler edinebilmek için çalışmalar esnasında mutlaka bir harita edinilmelidir.

 

Coğrafya dersinde başarılı olmak isteyen adaylar, derste pratik kazanmak adına deneme ve çıkmış soruları çözebilir. Birbirinden farklı coğrafya denemelerine, sitemiz üzerinden rahatlıkla ulaşabilirsiniz. KPSS coğrafya deneme çöz uygulaması ile istediğiniz her an kendinizi test edebilirsiniz.

KPSS Coğrafya Soru Dağılımı

 

KPSS B grubu mesleklerinden birisine atanmak isteyen kişiler, B grubu sınavına girip başarılı olmalıdır. B grubu derslerinden birisi olan coğrafya, sınavda toplam 18 sorunun geldiği bir derstir. Bu derste iyi netler çıkarmak, diğer adayların bir adım önüne geçmenizi sağlar.

 

KPSS coğrafya soru dağılımı incelendiğinde, karşımıza şu şekilde bir tablo çıkar:

 

• Türkiye Fiziki ve Beşeri Coğrafyası konularından 2 soru

• Türkiye’nin İklimi ve Bitki Örtüsü konusundan 2 soru

• Madenler ve Enerji Kaynakları konusundan 3 soru

• Türkiye’de Nüfus ve Yerleşme konusundan 2 soru

• Sanayi ve Endüstri konusundan 1 soru

• Ticaret ve Turizm konularından 1 soru gelir.

 

Verilen rakamlar incelendiğinde en çok sorunun, Madenler ve Enerji Kaynakları konusundan geldiği görülür. Öğrencilerin özellikle bu konuya, özenli bir şekilde çalışması gerekir. KPSS coğrafya test çöz  sitemiz üzerinden rahatlıkla sorulara ulaşabilirsiniz.

 

KPSS Coğrafya Konuları

 

KPSS konuları hakkında bilgi sahibi olmak, ders çalışma programı hazırlayan öğrencilere yardımcı olur. Aylara bölünen çalışma takvimlerinde, konu dağılımı özenli bir şekilde yapılmalıdır. Bu şekilde dağılım yapan öğrencilerin, daha başarılı olduğu gözlemlenebilir.

 

KPSS coğrafya konuları genel olarak şu başlıklardan meydana gelir:

 

• Türkiye’nin Coğrafi Konumu ve Fiziki Özellikleri hakkında bilgiler

• Türkiye’nin Yer Şekilleri ve Bitki ve Su Örtüsü

• Türkiye’nin Beşeri ve Ekonomik Özellikleri

• Tarım, Hayvancılık ve Ormanla ilgili genel konular

• Madenler ve Enerji Kaynakları ile ilgili araştırmaların incelenmesi

 

Türkiye’nin Coğrafi Konumu ve Fiziki Özellikleri hakkında bilgiler konusu sınavda en çok karşılaşacağınız konulardan birisidir. Bununla birlikte, her konunun bu konu ile bir bağlantısı bulunur.

 

Adayların bu konuyu iyi bir şekilde öğrenmesi gerekir. KPSS coğrafya çıkmış sorular çöz kategormizde, farklı soru tiplerini görerek sınava verimli bir şekilde hazırlanabilirsiniz.

 

KPSS Coğrafya Alan Soruları

 

Alan soruları, genel sınavlara göre daha zor soruları içinde barındırır. Öğrenciler alan soruları için özenli bir şekilde çalışmalıdır. KPSS coğrafya alan soruları, kimi zaman öğrencileri zorlayabilir. Düzenli bir çalışma ve farklı soru tipleri görmek, bu dersi kolay şekilde halletmenizi sağlar.

 

Alan soruları hakkında yeterli kaynağa ulaşamayan adaylar, sitemiz üzerinde yardım alabilir. Yüzlerce farklı coğrafya sorusu ile alanlarında yetkin bir hale gelebilirler. Alan soruları, normal coğrafya sorularına oranla daha zordur. Bu derste başarılı olabilmek için öğrencilerin kendilerine uygun bir ders çalışma rutini edinmesi gerekir.

 

Alan derslerinin zorlayıcı olması, öğrencilerin gözünü korkutabilir. Coğrafya dersine ilgi duyan kişiler bu zorluğu fırsat bilse de çoğu kişi soruları görünce ders çalışmaktan vazgeçebilir. Adaylar, bu yolun uzun bir süre olduğunu kabullenmeli ve ders çalışma takvimlerini bir plan halinde düzenlemelidir.

 

Alan derslerine özverili bir şekilde çalışmak, öğrencilerin sınavda başarıyı yakalamalarını sağlar. Alanlarında daha başarılı olmalarına da katkıda bulunur. KPSS coğrafya soruları, düzenli çalışıldığı takdirde, korkmamanız gereken bir alandır.