Takdir – Teşekkür Hesaplama

4. Sınıf Takdir Teşekkür Hesaplama

 

5. Sınıf Takdir Teşekkür Hesaplama

 

6. Sınıf Takdir Teşekkür Hesaplama

 

7. Sınıf Takdir Teşekkür Hesaplama

 

8. Sınıf Takdir Teşekkür Hesaplama

 

5. Sınıf İmam Hatip Takdir Teşekkür Hesaplama

 

6. Sınıf İmam Hatip Takdir Teşekkür Hesaplama

 

7. Sınıf İmam Hatip Takdir Teşekkür Hesaplama

 

8. Sınıf İmam Hatip Takdir Teşekkür Hesaplama

 

9. Sınıf Takdir Teşekkür Hesaplama

 

10. Sınıf Takdir Teşekkür Hesaplama

 

11. Sınıf Takdir Teşekkür Hesaplama

 

12. Sınıf Takdir Teşekkür Hesaplama

 

 

Takdir Teşekkür Hesaplama Nasıl Yapılır?

 

Ortaokul ve lise dönemindeki her öğrencinin başarısını tasdikleme amacıyla takdir ve teşekkür belgeleri verilir. Bu belgeleri almak için MEB belirli koşullar sunmuştur. Sitemizde yer alan ve MEB uyumlu takdir teşekkür hesaplama sistemi ile karne notunuzu kolayca öğrenebilirsiniz.

 

Takdir Teşekkür Alınabilmesi İçin İstenen Koşullar

 

Ortaokul döneminde okuyan bir öğrencinin takdir ya da teşekkür belgesi almaya hak kazanabilmesi için Türkçe dersi için 55 ve üzeri not ortalaması, diğer dersler için 45 ve üzeri not ortalaması istenir. Lise döneminde okuyan bir öğrencinin ise tüm derslerinin 50 ve üzeri not ortalamasına sahip olması gerekir. Bu koşulları sağlayamayan öğrencilerin karne not ortalamalarına bakılmaz ve öğrencilere takdir teşekkür belgeleri verilmez.

Tüm koşullar sağlandığı takdirde karne not ortalaması hesaplanır. Teşekkür belgesi için istenen not ortalaması 70 ve 84.99 arası, takdir belgesi için istenen not ortalaması ise 85 ve üzeridir.

 

Not Ortalamaları Yuvarlanabilir Mİ?

 

MEB yönetmeliğine göre teşekkür belgesi için istenen nota yakınlık 69.99 olsa dahi 70 olması söz konusu değildir. Takdir belgesi için ise 84.99 olan not ortalaması 85 olamaz. Ancak öğrenci teşekkür belgesi alabilir.

 

Takdir Teşekkür Hesaplama

 

Takdir teşekkür hesaplama işlemi yapabilmek için derslerin not ortalamasını bilmek gerekir. Bir dersin not ortalamasını alabilmek için sınav ve sözlü notları toplanır. Toplam, sözlü ve sınav miktarına bölünür. Örneğin, Fen Bilimleri dersi içerisinde 3 Sınav, 3 sözlü notu alındıysa, alınan tüm notlar toplanır. Sözlü ve sınav miktarı 6 olduğu için toplam 6’ya bölünür. Bu şekilde bir dersin not ortalaması elde edilir.

Takdir teşekkür belgesi hesaplama işlemi yapabilmek için, sayfamızdaki tüm derslerin karşısında bulunan kutucuklara ortalamalar yazılır. Karne notu hesaplaması yapılabilmesi için ders miktarı, ders saatleri de göz önünde bulundurulur. Belli bir döneme kadar ders saatleri ve sayıları nettir.

Takdir teşekkür hesaplama sayfamız bu işlemi otomatik olarak gerçekleştirir. Ancak bazı dönemler içerisinde ders sayısı, ders saati değişiklikler gösterebilir. Sayfamızda bulunan ders saati ve sayısı kısmına istenilen bilgiler girilir. Tüm bilgiler doldurulduğu zaman hesapla kısmına tıklanır ve işlem yapılır. Bilgilerin doğruluğu sonucunda net sonuç elde edilir.

 

Takdir Teşekkür Hesaplama Karne ve E-Okul ile Uyumlu Mu?

 

MEB yönetmeliğinin takibini yapan takdir teşekkür hesaplama sayfamız, değişen sisteme uygun olarak hızla güncellenir. Bu doğrultuda, bilgiler doğru verilirse, e-okul ve karne ile birebir sonucu elde eder. Öğrencinin takdir teşekkür alıp alamadığını belirten not ortalamasını hızlıca hesaplayıp sunar.