Online Testlerin Sunduğu Avantajlar

Online Testlerin Sunduğu Avantajlar (1)

Yeni Nesil Test Çözme Alışkanlığı Kazanırken Online Testlerin Sunduğu Avantajlar

Yeni nesil test çözme yöntemlerinin başında online test çözme geliyor. Online ortamda test çözme tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de giderek daha popüler hale geliyor. Bu şekilde ders çalışmanın popüler olması gayet doğal. Çünkü dijital ortamda test çözmenin sağladığı pek çok avantaj var.  O yüzden eğitimciler tarafından da ailelere ve öğrencilere online test çözerek internetten faydalanabilecekleri öneriliyor.

Bu yazımızda online test çözmenin yararlarını sizler için ele aldık. Dilerseniz şimdi adım adım yeni nesil test çözme ile sağlanan faydalara bakalım!

Online Test Çözmek Neden Önemli?

 

Eski yöntemlerle ders çalışmak ve soru çözmek isteyenler için ek bir çalışma olanağı yaratan bu yöntem çalışırken sıkılanlar için de birebir. Bir türlü masa başına oturamayan, otursa bile kitaplarla uğraşmaktan sıkılanlar bu yöntemle daha uzun süreler çalışabiliyor. Pek çok açıdan faydalı olan yeni nesil test çözme alışkanlığının yararları saymakla bitmez. Ancak biz en önemli yararlarını sizler için teker teker değerlendirdik.

Test Çözmek Öğrenci İçin Bir Eğlenceye Dönüşsün

 

Kalın kitaplarla uğraşmaktan bıkanlar için ve ders çalışmayı alışkanlık haline getiremeyenler dahi yeni nesil test çözme yöntemi ile uzun süreler çalışabiliyor. Çünkü dijital ortamda çalışırken insan ders çalıştığını anlamıyor.

Test çözmek telefonda bir şeylere bakarken geçirilen sürenin bir parçası haline geliyor. Haliyle online olarak geçirilen sürenin içinde olan soru çözme saatleri de öğrenciye sıkıcı değil eğlenceli geliyor. Öğrencinin yaşı küçükse aileler bunu bir oyun haline getirerek de öğrencileri heveslendirebilirler.

Online Geçirilen Zamanın Verimli Geçirilmesini Sağlar

 

Öğrencilerin büyük bir kısmı zaten çevrimiçi şekilde çokça vakit geçiriyorlar. Çağımızda çoğu kişinin elinde cep telefonları ve tabletler düşmüyor. Bu zamanları daha verimli hale getirmek ise yeni nesil test çözme ile mümkün.

Online test çözme ile öğrenilen konular pekiştiriliyor. Bu sayede de öğrencilerin başarısı artıyor. Elbette ki gençlerin ve çocukların sosyal medyada zaman geçirmeye ve oyun oynamaya da ihtiyaçları var. Ancak çevrimiçi geçirilen zamanın planlamasını yaparak bu zamanın bir kısmını da test çözmeye ayırmak onlar için çok faydalı olacaktır.

Başlangıçta günde sadece 1 saatlerini dahi test çözmeye ayırsalar uzun vadede başarıları kat kat artacaktır. Böylece online geçen zaman da daha verimli hale gelir. Ailelerin çocuklarını ve gençleri telefondan uzaklaştırmaya çalışmak yerine zaten ellerinden düşmeyen telefonla neler başarabileceklerini onlara göstermeleri yerinde olacaktır. Bu sayede ebeveyn çocuk iletişimi de kuvvetlenir. Dijital dünyada çocukların haritası anne ve babaları olur.

Yeni Nesil Test Çözme Yöntemi İle Zaman Kaybına Son

 

Kitaplardan hangi konunun testini çözeceğine karar verip bulana kadar dakikalar hatta bazen saatler geçebiliyor. Bu şekilde zaman kaybetmemek adına yeni nesil test çözme alışkanlığı kazanılabilir. Bu sayede hangi derse ve konuya çalışacağına karar veren öğrenci birkaç tık ile istediği sayfaya ulaşabilir.

Kalın kitapların arasında kaybolmadan ve gözü korkmadan rahatlıkla testleri çözer. Dilediği dersin testini bitirdikten sonra başka bir dersin konusuna geçmesi de yine birkaç tık uzağındadır. Başka bir kitap almak için masadan kalkıp masaya geri dönmediği günler ise geride kalır. Zaman kaybetmeden pratik bir şekilde online test çözüp başarısını katlayabilir.

Öğrenci Yeter Ki Çalışmak İstesin, Mekânın Bir Önemi Kalmaz

 

İster okul servisinde isterse AVM’de olsun. İstediği her yerde soru çözebilme imkânı yeni nesil test çözme ile sunulan avantajlardan biridir. Bu noktada şunu hatırlatmakta yarar var. Öğrenciler sadece bir dersten sorumlu olmadıkları için yanlarında her kitabı taşımaları da çok zordur.

Bir öğrencinin gördüğü ders sayısının 5 ya da 6’nın altına düşmediği düşünülürse gittiği her yere kitaplarını taşıması çok zordur. Tüm bu dersler için yeterli ve güvenilir bir kaynağı cebinde taşıyan öğrenci her nerede olursa olsun istediği her dersten soru çözebilir. Okul yazılılarına ve dolayısıyla LGS-YKS sınavlarına hazırlanabilir.

Sistemli Çalışmayı Kolaylaştırır

 

Öğrencinin kitabının yanında olmaması veya zamanının yeterli gibi olmaması gibi sorunları ortadan kaldırdığı için daha sistemli çalışmasını sağlar. Düzenli şekilde çalışabileceği bir program yaptığında çalışmamak için ortada bir bahane kalmadığı için gerçekten zorunlu haller harici çalışmasını engellemez.

Ders çalışması gereken saatte evinde olmasa da telefonundan testleri çözebilir. Yanında kitap olmasına gerek bile kalmayacağı bu yöntemi bir oyun gibi görerek sorularını çözebilir. Böylece konuları da tekrar etmiş olur ve başarısını bir üst seviyeye taşır.

Yanlışları Görmek ve Eksikleri Gidermek Daha Kolaydır

 

Online testlerde yapılan yanlışları fark etmek daha kolaydır. Tek tek cevap anahtarı kontrolüyle uğraşma mecburiyetini ortadan kaldırdığı için hatalar kolayca görülür. Soruda nerede hata yaptığını gören öğrenci eksiklerini daha iyi kapatır. Bir daha karşısına benzer bir soru geldiğinde dijital ortamın akılda kalıcılığının da faydalarıyla hata yapmaz.

Test çözmeyi bir oyuna çevirerek yanlışı kalmayana kadar aynı konuda test çözmeyi sürdürebilir. Böylece konuyu da pekiştirmiş olur. Kazanım ve kavrama için bu çalışmaların değeri büyüktür. Bu yüzden velilerin de öğrencileri yeni nesil test çözme alışkanlığı için yönlendirmeleri önerilir.

Daha Az Masraf İle Daha Fazla Kaynağa Ulaşım

 

İnternet bağlantısı olan her yerde ve tüm mobil cihazlarda online test çözülebilir. Bu sayede onlarca soru bankası satın alma gerekliliği de ortadan kalkar. Haliyle daha az masraf edilmiş olur. Ancak daha az masraf edilse de uzman kadrolarca hazırlanan kaliteli kaynaklara ulaşmak mümkündür. Bu sayede öğrenicilere eğitimde fırsat eşitliğine katkı sağlayan bir yöntem sunulmuş olur. Artık çoğu kişinin telefonunda internet bulunuyor. Zaten var olan bir imkânı eğitim için kullanmak ise öğrenciler için yapılabilecek en doğru davranışlardan biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.