LGS’ye Hazırlanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Profesyonellerle Sınav Kazanın!

 

LGS Hazırlanırken Nelere Dikkat Edilmeli?Liseye Geçiş Sınavı, kısaltılmış ismi ile LGS, her yıl milyonlarca öğrencinin lise öğrenim sürecini belirleyen oldukça önemli bir adım. Geçmişten bugüne liselere geçiş için gerçekleştirilen merkezi ve yerel sınavların formatı, sıklığı ve genel işleyişi değişse de ÖSYM’nin günümüzde ulaştığı mantık neredeyse her sınav tipi için benzeşiyor. Bugün de sizlere Liseye Geçiş Sınavı özelinde, merkezi sınavlara hazırlanma süreçlerinde işinize yarayabilecek birkaç öneri derledik. Testcoz.com.tr uzmanları tarafından hazırlanan bu içerik, müfredatı, yeni nesil sınav sistemini ve sınav sorularına oldukça aşina olanların tavsiyelerini içeriyor.

Modası geçmemiş, gerçekten işe yarayan ve sınava hazırlanma sürecinizde eksiklerinizi giderebilecek tavsiyeleri incelemeye başlayın!

ÖSYM Tipi Sorulara Zaman Ayırın!

 

Bilindiği üzere merkezi sınavlarda sorulan sorular genellikle kolay, ayırt edici ve zor olarak üçe ayrılabilmektedir. ÖSYM, özellikle son birkaç yıldır üniversite ve lise sınavlarında yayınevleri tarafından ‘’ÖSYM tipi soru’’ olarak nitelendirilen uzun, mantık yürütmeye dayalı, birden fazla akademik çalışma alanını bir araya getirip kullanmayı gerektiren soruları yayınlamaya başladı.

Özellikle Matematik ve Geometri alanlarında dikkat çeken bu sorular, neredeyse yarım sayfalık senaryolu bir anlatımı okumayı ve bu anlatım çerçevesinde soruyu kurgulamayı gerektiriyor. ÖSYM tipi sorularda başarılı olabilmek için aşağıdaki becerilere sahip olmak gerekiyor:

 

  • Hızlı okuma
  • Okuduğunu anlama ve yorumlama
  • Sorunun çözümü için yaratıcı yaklaşımlar geliştirme
  • Bilinen bir akademik bilgiyi bir problemin çözümü için kurgulayarak kullanma

 

Yukarıdaki alanlarda kendinizi tek bir deneme ile geliştirmeniz ise elbette imkansız. Bu yüzden 8. Sınıf LGS hazırlık sürecinizde, LSG hazırlık programına mutlaka bu tip soruları eklemenizi tavsiye ederiz. Testcoz.com.tr’de işinize yarayacak soru tiplerini bulabileceğiniz testler sizleri bekliyor. Ayrıca, piyasadaki bu tip yaratıcı sorulara odaklanmış soru bankalarını da mutlaka hazırlık sürecinize dahil etmeyi unutmayın.

LGS’ye Hazırlık Soruları, Hızlı Okuma ve Okuduğunu Anlamayı Gerektiriyor!

 

Yalnızca ‘’ÖSYM tipi sorular’’ değil, standart bilgi soruları da hızlı okuma ve okuduğunu anlama becerileri gerektiriyor. Çünkü sınav sınırlı bir süreye sahip ve bu süre içerisinde tüm soruları görmek, bunları çözmeye zaman bulabilmek rakiplerinizin önüne geçebilmeniz için son derece önemli. Sizler için sitemizde yayınladığımız liseye hazırlık testlerini okuma ve çözme hızınızın artması için değerlendirebilirsiniz.

LGS hazırlık soruları MEB, yedinci sınıftan LGSye hazırlık testleri arayışlarınızın tümü için yeterli kaynak sunan web sitemiz, sizler için etkili bir sınav denemesi görevi görecektir.

Sınav sorusu okuma becerisi arttırmak için;

  • LGS denemesi çözmek ve bunu haftalık olarak sürekli yapmak önemlidir.
  • 2020 LGS hazırlık soruları, 2019 LGS soruları gibi çeşitli aralamalar ile liselere geçiş sınavı çıkmış sorular araması yapın ve önceki senelerin sınavlarını ayrıca çözün. Bunlar, sınav sorularının genel tarzına aşinalık kazanmanıza yardımcı olacak.
  • Deneme çözerken ya da Testcoz.com.tr üzerinden LGS hazırlık testleri çözerken mutlaka süre tutmanızı tavsiye ederiz. Süre tutmak, performansınızın belirli bir zaman aralığında nasıl olacağını çok daha net bir şekilde görmenizi sağlayacaktır.
  • Dönemsel olarak yayınlanan MEB sorularını çözün. Birkaç yıl önce MEB, hem YKS hem de LGS için kendi yayınevi üzerinden ‘’örnek sorular’’ ya da ‘’sınava hazırlık soruları’’ yayınlamaya başladı. Sınava girmeden önce mutlaka bunları da çözmek öğrenciler için oldukça değerli bir avantaj anlamına geliyor. LGS örnek sorularının yayınlanma tarihlerini takip ederek güncel soru seçeneklerini gözden geçirmeyi unutmayın.
  • Müfredat konusunda güncel bilgi sahibi olun. Bilindiği üzere Türkiye’de sınav sistemlerinin değişmesi sorumlu olduğunuz konuların, yani sınav müfredatının da değişmesi anlamına geliyor. Bu bağlamda, konu çalışırken, soru çözerken ya da deneme seçimi yaparken güncel müfredata hitap eden yayınlar / dokümanlar tercih etmeniz gerçekten çok önemli. Bizler Testcoz.com.tr olarak yalnızca en güncel soruları sizlerle paylaşıyor, müfredata uygun bir ders çalışma / sınava hazırlanma süreci yönetmenize yardımcı olmayı hedefliyoruz.

LGS soru kitapçığı nereden alınır?

 

Artık kırtasiye kırtasiye gezmenize ve fiziksel olarak soru kitapçığı satın almanıza gerek yok! Web sitemizde bulunan çok sayıda test arasından sizin seviye ve ihtiyacınıza uygun olan testi hemen görüntüleyebilir ve internet ortamında çözebilirsiniz. Sitedeki her bir test, size verilen toplam süre, testin zorluk derecesi ve testin soru sayısına göre kategorize edilmektedir. Bu sayede ihtiyacınız olan dokümanın hangisi olduğuna karar vermenizi kolaylaştırmayı hedefledik.

 

2021 LGS mi zor 2020 Mi?

 

Son gerçekleşen merkezi sınavdan sonra çok sayıda forum, haber kanalı ve sosyal medya platformu üzerinden soruların zorluk derecesi tartışıldı. Genel kanı, 2021 LGS Türkçe bölümünün 2020’deki Türkçe bölümüne göre biraz daha kolay olduğu yönündeydi. Ayrıca 2021 yılında sorulan soruların kısa olması, genel olarak sınavı okuma ve anlama bakımından daha kolay kılmış olabilir.

 

LGS 2022 ne zaman?

 

Merkezi sınavın tarihi resmi olarak açıklanmamış olsa da, 12 Haziran 2022 Pazar günü olma ihtimali üzerinde durulmaktadır. Yurt içi ve yurt dışı sınav merkezlerinin tümünde aynı anda uygulanacak sınavın iki oturum halinde gerçekleşeceği, birinci oturumun 09:30’da, ikinci oturumun ise 11:30’da başlayacağı konuşulmaktadır. Ayrıca, LGS sayısalda sürenin yeninden değerlendirileceği ve yaklaşık 20 dakikalık ek süreye gidileceği de söyleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.