LGS

LGS Türkçe Deneme Sınavı Çöz

 

LGS Matematik Deneme Sınavı Çöz

 

LGS Fen Bilimleri Deneme Sınavı Çöz

 

LGS İnkılap Tarihi Deneme Sınavı Çöz

 

LGS İngilizce Deneme Sınavı Çöz

 

LGS Din Kültürü Deneme Sınavı Çöz

 

LGS Çıkmış Sorular Çöz

 

LGS Testleri çöz

 

2017-2018 eğitim öğretim yılının başından bu yana uygulanan LGS, Liselere Geçiş Sınavı olarak adlandırılır. TEOG sınavının yerine gelen sınav sistemi, ortaöğretime geçiş aşamasında kullanılır. LGS tercih sayfası üzerinden yapılan tercihler sonucunda, öğrenciler aldıkları puanlarla okullara yerleşir. Liseye geçiş sınavında, farklı soru tipleri bir arada sorulur.

 

Liseye Geçiş Sistemi, PISA soruları temel alınarak hazırlanır. Bununla birlikte, TIMS soru çeşitleri de sınav içinde yer almaktadır.  LGS deneme sınavı, öğrencilerin bu alanda kendilerini denemelerine imkan verir. Öğrencilerin genel olarak mantık ve muhakeme yeteneklerini ölçer. Sınavda başarılı olan öğrencilere, çeşitli seviyelerdeki okullara yerleşir. En iyi okul türleri sıralaması şu şekilde yapılabilir:

 

 • Fen ve Anadolu İmam Hatip Liseleri
 • Anadolu Lisesi ve Sosyal Bilimler Lisesi
 • Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri

 

Sınavlarda başarılı olamayan öğrencilerin yerleştirmeleri, adrese dayalı okul tercihi şeklinde olur. Evine en yakın olan okula, yerleştirmesi yapılmış olur. Kendi seviyelerini merak eden öğrenciler, sitemiz üzerinden LGS çıkmış sorular inceleyebilir. Bu şekilde sınav hakkında fikir edinmiş olurlar.

 

LGS Örnek Sorular

 

LGS sınav sistemine göre, 8. sınıfın sonunda, dönem içinde görülen 6 dersten sınava girilir. Tek gün içinde iki oturum halinde sınav uygulanır. LGS örnek sorular ve öğrencilerin sorumlu olacakları dersler, şu şekilde sıralanabilir:

 

 • LGS Türkçe ve T.C İnkilap Tarihi ve Atatürkçülük
 • LGS Matematik ve Fen Bilimleri
 • LGS Din Kültürü

 

LGS detay incelendiğinde, tamamen 8. sınıf müfredatına uygun olarak hazırlandığı görülür. Öğrencilerin yıl içinde gördükleri dersler, sınav sonuçlarının temelini oluşturur. Sabah oturumunda, sözel derslerin sınavı uygulanır. Bu sınavda, yaklaşık 50 soru sorulmaktadır. Öğlen uygulanan sayısal sınav bölümünde ise 40 soru sorulur. Sınav boyunca öğrenciler tam 90 sorudan sorumlu olur.  LGS çıkmış sorular çöz uygulamasına istediğiniz her an sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

Sorulara verilen dakikalar incelendiğinde, sözel sorular için 1.5, sayısal ders sonuçları için 2 dakika verildiği görülür. Verilen süre içinde, öğrencilerin soruları çözmesi beklenir. Sınavı yetiştiremeyen öğrencilere herhangi bir ek süre verilmez. Sözel sınavın süresi, 75 dakika olarak belirlenmiştir. 75 dakika içinde 50 soruyu çözmeleri beklenir. Sözel bölüm 49 sorudan oluşur ve yaklaşık 80 dakika içinde, öğrencilerin soruları çözmesi beklenir. Sınavda yapılan 3 yanlış, 1 doğruyu götürür. Sınava geç kalan ya da katılamayan kişiler için herhangi bir mazeret sınavı bulunmaz.  LGS Türkçe deneme çöz uygulaması ile sitemiz üzerinden birbirinden farklı konulara ulaşabilirsiniz.

 

LGS 2022

 

Her yıl yaklaşık 1 milyon öğrencinin katılım gösterdiği LGS, Lise Geçiş Sınavı, her yılın belli dönemlerinde uygulanır. LGS rehberi ve sınav başvuruları, 2021 yılında coronavirüs tedbirleri kapsamında internetten alındı. Sistem tarafından otomatik gerçekleştirilen sınavın, LGS 2022’de de aynı şekilde olacağı öngörülüyor. Sınav bilgileri ve giriş yeri açıklamaları, öğrencilerin e-okul sayfaları üzerinden, 1 hafta öncesinde duyurulur. Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilerin sınav giriş bilgilerini sistem üzerinden öğrenciler ve velilerle paylaşır.

 

TEOG sınavı ile karşılaştırıldığında, LGS’nin daha zor olduğu görülür. LGS sonuç sayfası üzerinden sonuçlarını inceleyen öğrenciler, hiç beklemedikleri sonuçlar ile karşılaşabilir. LGS’de başarılı olamayan öğrenciler, evlerine yakın olan bir liseye, merkezi sistem ile yerleştirilir. Merkezi sınav yerleştirmelerinin sebebi, lise eğitiminin zorunlu olmasıdır. Öğrenciler istedikleri liselere girebilmek için sitemizde yer alan LGS çıkmış sorular çöz kategorisinden diledikleri kadar alıştırma yapabilirler.

 

Öğrenciler aldıkları puana uygun olarak, yüzdelik dilime girer. Okullara girişi etkileyen en önemli etken, öğrencilerin yüzdelik dilimde nerede yer aldığıdır.

 

LGS Adrese Dayalı Yerleştirme Sistemi

 

Adrese dayalı yerleştirme sisteminde, öğrencilerin başarı puanları esas alınmaz. LGS sonuç sayfası üzerinden sonuçlarını öğrenen öğrenciler, puanlarının düşük olması durumunda evine yakın olan bir liseye yerleşebilir. İkametgah adresine göre belirlenen lise yerleştirme sonuçları, e-okul üzerinden yayınlanan tercih listeleri sonucunda belirlenir. Tercih listeleri alanı, üç başlık altında öğrenci ve velilere sunulur:

 

 • Tercih listesi kayıt alanları
 • Komşu kayıt alanları
 • Kayıt dışı alanların ölçümü

 

Öğrenciler tercih listelerinde yer alan en çok beş okulu tercih listelerine yazabilir. Yerleştirmeler, merkezi yerleştirme sistemine uygun olarak yapılır. Yerleştirme esnasında; öğrenci ikametgah adresi ve ortaöğretim puanları esas alınır. Öğrencinin özürsüz olarak yaptığı devamsızlık sayısı da tercih sonuçlarında etkili olur. Ayrıca, tercihler esnasında yaşça küçük olan öğrencilere öncelik verilir. E-okul LGS tercih sayfası üzerinden yapılan tercihler, danışman öğretmen tercihinde yapılmalıdır.

 

Yapılan tercihler esnasında, hem eve yakın hem de başarı düzeyi görece daha iyi olan okullara öncelik verilmelidir. Öğrencilerin girecekleri üniversiteler üzerinde de etkili olan lise eğitimi, özenle seçilmelidir. Bu noktada kendi öğrenciler, kendi istedikleri liseye giriş yapabilmek adına çalışmalarını online olarak LGS deneme çöz sayfamızdan yapabilirler.

 

Sitemizde yer alan online kaynaklar müfredata uygun ve aynı zamanda LGS soru dağılımları ile paralel olarak öğrencilere sunulmaktadır.

 

LGS Nasıl Uygulanır?

 

2018 yılından düzenli olarak uygulanan LGS, zaman içinde belli bir sisteme kavuşmuş oldu. Sınav sisteminin oturmasının ardından öğrencileri yönlendirici bazı rehberler ve soru kaynak kitapları hazırlanmaya başlandı. Düzenli şekilde çalışan ve programlı çalışan öğrenciler, LGS’de başarılı olma ihtimali daha yüksek olan öğrenciler olarak öne çıkar.

 

8. sınıf öğrencilerinin katılım gösterdiği sınav, ortaöğretim boyunca sahip oldukları birikimi ölçmek için kullanılır. Sınavlar İl Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından belli aralıklarla ve belli sistem dahilinde uygulanır. Yerleşmiş olan sınav sistemi, her yıl belli sayıda öğrenciyi seçmek ve elemek için kullanılır. Sınavda başarılı olamayan öğrenciler de sisteme göre liselere yerleşebilir. LGS sınav soruları seçilirken, MEB’in tercih havuzu kullanılır. Tercih havuzunda biriken sorular, sene sonunda öğrencilere sorulmak üzere ayrılır. Sorular içinde derslerin dağılımı düzenli bir şekilde gerçekleştirilmiştir.

 

Öğrenciler eğitimleri sonunda, özel liseleri de tercih edebilir. Özel liselerin tercih kriterleri, normal liselere oranla değişiklik gösterir. Yerleştirme puanlarının etkili olduğu özel liselerin bazıları, özel sınav yöntemi ile de öğrenci alabilir. Bu durum, lisenin eğitim seviyesi ve tercih edilme oranı ile yakından ilgilidir. Sınav puanlarının hesaplanmasının ardından, yerleştirme sonuçları da kesin olarak belirlenir.

 

Sitemizde yer alan;

 

 • LGS Türkçe
 • LGS matematik
 • LGS fen bilimleri
 • LGS inkılap tarihi
 • LGS din kültürü

 

Deneme sayfalarından yararlanarak, öğrenciler başarı sıralamalarını yukarı taşıyabilirler.

 

LGS Soru Dağılımları

 

Öğrencilerin hangi liselerde okuyacağını belirleyen LGS, eğitim hayatı için büyük öneme sahiptir. Öğrencilerin girdikleri liseler, üniversite tercih ve seçimlerinde de etkili olur. Bu açıdan tercihlerin düzenli ve bilinçli şekilde yapılması gerekir. Pek çok öğrencinin gelecek eğitim hayatını belirleyen LGS, eğitim hayatının başlangıç temel taşlarından birisi olarak görülür.

 

LGS soru dağılımları üzerinden yapılan aramalarda, düzenli çalışan öğrencilerin iyi sonuçlar aldığı görülür. Ders planlamalarının iyi şekilde yapılması, öğrenci sınav başarı oranını da önemli ölçüde etkiler. Bu nedenle, öğrencilerin başlangıç aşamasında uzman bir eğitici ile çalışma takvimi oluşturması önemlidir. Bu şekilde düzenli çalışması ve kısa yoldan sonuca varması mümkün olur. %70 oranında sınav puanının etkili olduğu sistemde, %30 oranında okul puanı etkili olur. Okul puanının yüksek olması öğrencilerin daha iyi okullarda okuyabilmeleri için iyi olmalıdır.

 

Yakından incelendiğinde, lise eğitiminin zorunlu olduğu görülür. Bu açıdan, her öğrencinin lise eğitimi alması gerekir. Lise eğitiminin zorunlu olması, merkezi yerleştirme sistemini ortaya çıkarmıştır. LGS’ye hazırlık için doğru kaynaklardan yararlanmak önemlidir. Her derste birçok farklı soruyu sizinle buluşturan sitemiz üzerinden istenilen soru çözümleri gerçekleştirilebilir. Başarıyı yakalamak isteyen öğrencilere yol göstermek adına bu yolda sizin için LGS deneme çöz sayfalarımız ve LGS çıkmış sorular çöz kategorilerimiz ile birlikte adım adım yürüyoruz.