KYK Yurt Başvuruları Başlıyor!

E-Devlet KYK Yurt Başvurusu Nasıl Yapılır?

KYK Yurt Başvuruları Başlıyor!Üniversite sınavı tercih sonuçları büyük bir heyecanla milyonlarca kişi tarafından beklenirken, kazanılan okula göre nerede kalınacağı ile ilgili endişeler de büyümeye devam ediyor. Yüksek ihtimalle yüz yüze eğitim süreci ile başlayacak olan okullar için öğrenciler şimdiden yurt arayışına girdi. Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerde özel yurt seçeneklerinin yükselen fiyatları dolayısıyla pek çok kişinin umudu devlet KYK yurtları oldu. Bu içerikte KYK yurt ve burs başvurularının nereden gerçekleştirileceğinden, başvurunun ne zaman başlayacağından ve nasıl tamamlanabileceğinden söz edeceğiz.

 

KYK Yurt Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?

 

Üniversite öğrencileri için oldukça güvenli ve uygun fiyatlı bir konaklama opsiyonu sunan KYK yurtları ilk defa bir yükseköğretim programına katılmaya hak kazanan öğrencilere sunuluyor. Ayrıca, mevcut öğrenimine devam eden ara sınıf öğrencileri de yurt için başvuruda bulunabiliyor. Milli Eğitim Bakanlığı KYK yurt başvurularının ne zaman gerçekleşeceği ile alakalı kesin bir bilgi paylaşmamış olsa da, tercihlerin açıklanmak üzere oluşu dolayısı ile başvuruların da kısa zaman içerisinde açılması bekleniyor.

Geçtiğimiz yıl KYK yurt başvuruları Kasım ayında açılmıştı. Bu yıl da benzer tarihlerde açılabilir. 

 

KYK Yurt Başvuruları Nereden Yapılabilir?

 

Eğer siz de üniversite kazandığınız kentte KYK yurtlarında ikamet etmek istiyorsanız başvurunuzu e-devlet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Hem burs ve kredi hem de yurt için aynı portal üzerinden başvuru gerçekleştirilmektedir. Eğer başvuru yaptıktan sonra bir hata fark ederseniz ya da bilgileriniz değişirse, son güne kadar bilgilerinizi güncelleyebileceğinizi unutmayın.

Peki, KYK Yurt başvuruları kimlere çıkıyor? Gençlik ve Spor Bakanlığı’na giden başvurularda başvuran kişinin mevcut akademik performansı, sosyal durumu ve elbette ailesinin ekonomik durumu göz önünde bulunduruluyor. Kullanıcılar formu manuel olarak doldursalar da tüm bilgiler Gençlik ve Spor Bakanlığı kurumlarınca teyit ediliyor ve yurtlara atama da buna göre önceliklendiriliyor. Değerlendirmenin sonunda ekonomik durumu daha düşük ve başarısı daha yüksek öğrencilere karşılıksız burs verilirken, bazılarına ise öğrenim süreçlerinden sonra geri ödemesi yapılacak şekilde kredi desteği sunuluyor. Yurt ise sayıca daha az öğrenciye sunulan bir avantaj. 

 

Kimler KYK Yurtlarına Başvuru Yapabilir?

 

KYK yurtlarına başvurmak istiyorsanız aşağıdaki koşulları sağlıyor olmanız gerekmektedir:

  • Aktif olarak örgün eğitim veren bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı olunması (ara sınıfta olmanız ya da yeni kaydolmuş olmanız sonuçları değiştirmeyecektir)
  • Öğrencinin ailesinin kazanılan fakültenin bulunduğu bölgenin dışında ikamet ediyor olması (bu kural anne ve babası vefat etmiş öğrenciler için geçerli değildir. Ayrıca, yüzde kırk ve üzeri engelli raporu bulunan öğrenciler de bu kuraldan muaftır)
  • Yurt başvurusu yapan öğrencinin altı ay ya da daha fazla kesinleştirilmiş mahkumiyete çarptırılmamış olması ve bunu gerektirecek bir suç işlememiş olması 
  • Öğrencinin terörle Mücadele Kanunu kapsamında belirlenmiş olan (12/4/1991 tarihli ve 3713 sayılı) hiçbir suça karışmamış olması
  • 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun İkinci Kitap Üçüncü Kısmının Beşinci Bölümü ile Dördüncü Kısımda bulunan suçların hiçbirine öğrencinin karışmamış olması ya da bu konuda devam eden herhangi bir kamu davasının bulunmaması
  • Öğrencinin kamu kurum ve kuruluşların diğer yurtlarından süreli ya da süresiz uzaklaştırma cezası almamış olması
  • Öğrencinin kendisine düzenli gelir sağlayacak herhangi bir işte çalışmıyor olması (zorunlu staj düzenli gelir sağlayan işler arasında sayılmamaktadır)
  • Öğrencinin kamusal alanda diğer öğrencilerle bir arada yaşamasına engel olarak sinir ya da ruh sağlığı bozukluklarına sahip olmaması
  • Eğer öğrenci uluslararası bir öğrenci ise, öğrenci belgesinin bulunması, ikamet izninin bulunması ve pasaportunun tasdikli fotokopisinin ilgili kurumlara ibraz edilmiş olması

Yukarıdaki temel şartların tamamına uyuyorsanız siz de KYK yurt başvuruları açıldığında e-devlet üzerinden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. 

 

Üniversiteler Ne Zaman Açılacak?

 

KYK yurt başvuruları araştıran pek çok öğrenci üniversitelerin ne zaman açılacağını da merak ediyor. Okuldan okula tarih değişecek olsa da Eylül’ün ikinci haftasından itibaren okulların açılması bekleniyor. Bazı okullarda bu tarih Ekim’e kadar sarkabilir. Öğrencilerin kendi okullarının duyurularını takip etmesi gerekmektedir.

Peki, üniversiteler yüz yüze mi açılacak?

Şu ana kadar yapılan açıklamalara göre pek çok üniversite fakültelerindeki derslerini yüz yüze başlatacak. Vakaların gidişatına göre bu süreçte değişiklik olabilir ve daha sonra online sistem ya da hibrit sisteme geçilebilir. Bu sorunun yanıtı için de okulunuzun duyularını takip etmenizi öneriyoruz.

 

Üniversite Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

 

Üniversite sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından tercih süresi ekstra uzatılmıştı. Yapılan son uzatmalardan sonra 20 Ağustos 2021 tarihinde tercihler kapandı ve işleme alındı. Milli Eğitim Bakanlığı ya da OSYM tarafından tercihlerin açıklanacağı tarih ile alakalı kesin bir bilgi gelmediyse de, Eylül ayını beklemek zorunda kalmadan tercihlerin açıklanacağı konuşuluyor. Geçtiğimiz yıllara bakıldığında da tercihlerin kapanmasından yaklaşık bir hafta sonra sonuçların açıklandığı görülmüştü. 

Tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından pek çok öğrenci ilgili kentlere gidip yurt ya da daire bakmaya başlayacak. Tercihin sonuçları ile ilgili kendinden emin olan öğrenciler ise fiyatların artmasından endişe ederek kalacak yerlerini tuttu bile. 

 

Üniversite Kayıtları Ne Zaman Başlayacak?

 

Üniversite tercih sonuçlarının açıklanmasının hemen ardından kayıtların da başlaması bekleniyor. Bakanlık tercih sonuçları ile ilgili bilgi vermese de kayıtların ne zaman başlayacağını söyledi: Elektronik kayıtlar 31 Ağustos’ta, kayıtlar ise 1 Eylül’de başlayacak. Buradan yola çıkarak öğrenciler her an sonuçların açıklanabileceğini söylüyor. Geçtiğimiz yılda 6 ile 14 Ağustos arasında tercihler yapılmış ve tercih sonuçları 26 Ağustos’ta açıklanmıştı. Bu yıl da öğrencilerde heyecanlı bir bekleyiş hâkim.

Üniversite kayıtlarının elektronik son kayıtları için 5 Eylül 2021 tarihi, son kayıt tarihi için ise 7 Eylül 2021 tarihi gösterildi. Öğrencilerin kazandığı ve yerleştiği yükseköğretim kurumuna bu tarihlere kadar mutlaka kayıt yaptırması gerekiyor. 

Okullar ne zaman açılacak merak ediyorsanız, Okullar ne zaman açılacak 2022? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.