KPSS

KPSS Türkçe Deneme Sınavı Çöz

 

KPSS Matematik Deneme Sınavı Çöz

 

KPSS Tarih Deneme Sınavı Çöz

 

KPSS Coğrafya Deneme Sınavı Çöz

 

KPSS Anayasa Deneme Sınavı Çöz

 

KPSS Güncel Bilgiler Deneme Sınavı Çöz

 

KPSS Eğitim Bilimleri Deneme Sınavı Çöz

 

KPSS Testleri çöz

 

Memur olmak isteyen kişiler, KPSS’ye girerek, bu sınavdan yeterli puan almalıdır. Bu sınavdan alınan puanlar, kişilerin memur olabilmeleri için bir adım olarak kabul edilir. KPSS çalışmak isteyen kişiler, öncelikle sınavın içeriğini iyi anlamalı, ardından bu alanda kendilerini geliştirmelidir. Her derse üst düzey önem verilmesi sonucunda, kişiler istedikleri netleri elde edebilir.

 

Sınavda öğrencilerin en çok yanılgıya düştüğü konu, Türkçe yerine matematik konularına ağırlık vermektir. Ancak unutulmaması gerekir ki memurluk sınavında matematik kadar, Türkçe de önemli bir derstir. Türkçe ve matematik derslerinin uyum içinde çalışılması öğrencilere başarıyı getirir. Sınavda daha başarılı olmalarını sağlar. Türkçe dersine çalışan kişiler, günlük belirli sayıda soru çözmelidir. Bu şekilde özellikle paragraf sorularında belli bir hıza gelinebilir.  KPSS deneme sınavı, bu alanda kendinizi test edebilme imkanı sunar.

 

KPSS puan hesaplama işlemi, bu iki dersin ortalaması alınarak yapılır. Her iki ders de aynı oranda katsayıya sahiptir. Yüksek puan almak isteyen kişiler, netlerini yüksek tutmalıdır. Netlerini yüksek tutmak için de belirli bir program dahilinde ilerlemelidir. Günlük soru çözme hedefi bulunan kişiler, sitemiz üzerinden yardım alabilir. KPSS deneme çöz uygulaması ile sitemiz üzerinden oldukça kolay bir şekilde kendinizi test edebilirsiniz.

 

KPSS Puan Hesaplama

 

KPSS puanları, memurluk yolunda atılan ilk adımlardan birisidir. KPSS puan hesaplama işleminde, hesaplamalar alan sınavları üzerinden yapılır. Alan sınavlarına göre puan hesaplamaları şu şekilde sıralanabilir:

 

  • KPSS 1 puanı hesaplanması sırasında, %70 Genel Yetenek testi hesaplanırken, %30 Genel Kültür testi hesaplanır. Bu şekilde alınan puan ortaya çıkar.
  • KPSS 2 puan türünde hesaplama yapılırken, genel yetenek alanının %60’ı alınırken, Genel kültür testinin %40’ı alınır. Bu alanda sınava giren kişiler, lisans mezunu olmalıdır. Diğer okul mezunlarının bu sınava giriş hakkı bulunmaz.
  • KPSS 3 puan türü hesaplamasında, Genel Yetenek ve Genel Kültür konuları eşit oranda ağırlığa sahiptir. Puan hesaplanırken, ikisinin ortalaması alınarak, ortaya net puan çıkar. Lisans B grubu kadrolarının tümü, bu alanda puan hesaplamasına girer.

 

KPSS puan türleri hesaplaması yapılırken, puanlar 100 puan üzerinden değerlendirilir. KPSS de net bir baraj puanı bulunmaz. Ancak çoğu kurum atama sınır puanını 70 puan olarak belirlemiştir. 70 puan almak isteyen kişiler, en az 55 net yapmalıdır. 55 net ve üzeri kişiler, kamu kuruluşlarında görev almak için başvuruda bulunabilir. KPSS örnek sorular, netlerinizi hesaplama aşamasında hangi soru tiplerinin daha fazla katsayıya sahip olduğunu gösterir.

 

KPSS Çıkmış Sorular Çöz

 

KPSS de üç alan türünden puan hesaplaması yapılır. Bu alanlar P1, P2, P3 olarak belirlenmiştir. Belirli alanlarda tercih yapacak kişiler, bu üç puan türünden birisinden yeterli neti yapmış olmalıdır. Üç puan türünün herhangi birisinden 70 ve üzeri puan alan kişiler, memurluk kadrolarına atanmak için başvuruda bulunabilir. KPSS sonuçları, kadroya girmek isteyen memur adaylarının heyecanla bekledikleri sonuçlardır.

 

Milyonlarca adayın beklediği sonuçlar sonrası, adaylar kaç puanla hangi kurumları tercih edeceğini araştırır. KPSS atama puanları, başvuru yapılan kuruma göre değişiklik gösterir. Aynı kuruma başvuruda bulunan adayların puanları da atama üzerinde etkilidir. ÖSYM son güncelleme ile taban puanı 60 olarak belirlemiştir. Ancak çoğu kurum, atama puanları 70 puan üzerinden açmaktadır. Puanların düşük olması, adayların atanmasına engel teşkil etmez. Bununla birlikte, puanı yüksek olan adayların istedikleri kurumlara atanma olasılığı daha yüksektir. Tercih yapacak olan kişilerin, kurumların yayıldıkları tercih kriterlerini iyi bir şekilde incelemesi gerekir.

 

KPSS başvuru işleminin ardından, adaylar aynı yıl içinde sınavca girer. Aldıkları puan sonucunda, yılın belirli zamanlarında yapılan atamalarda şanslarını deneyebilirler. Atanmak isteyen kişilerin, dönem içinde iyi çalışıp sınavda iyi netler yapması gerekir. Bu şekilde girmek istedikleri kurumların bünyesinde daha rahat iş bulurlar. Sınavda başarılı bir sonuç elde etmek için KPSS çıkmış sorular çöz sayfamıza mutlaka göz atmalısınız. Bu sayede çalışma saatlerinizi online sorular ile daha yararlı hale getirebilirsiniz.

 

KPSS Lisans

 

Açılımı Kamu Personeli Seçme Sınavı olan KPSS lisans, ÖSYM tarafından her yıl düzenlenir. ÖSYM, yılın başında hangi tarihte sınav yapılacağını ve başvuru tarihlerini açıklar. Başvuruda bulunmak isteyen adaylar da belirlenen tarihte başvuru işlemlerini gerçekleştirir. KPSS sınavına katılan adaylar, devletin farklı kurumlarında işe girme amacı taşır.  KPSS çıkmış sorular bazı soru tipleri hakkında size fikir verebilir.

 

KPSS lisans sınavının içeriği şu şekilde özetlenebilir:

 

  • KPSS Matematik ders konularından 30 soru
  • KPSS Türkçe konu içeriklerinden 30 soru
  • KPSS Tarih konularının bütününden 27 soru
  • KPSS Coğrafya dersinin içeriğinden 18 soru
  • KPSS Güncel Bilgiler kısmından 8 soru
  • KPSS Vatandaşlık konularından 9 soru, sınav içeriğinde yer alır.

 

KPSS lisans sınavı içeriği incelendiğinde, 120 sorudan oluştuğu görülür. Farklı konuların bir araya gelmesi ile aday seçme sınavı uygulanır. Adaylardan 130 dakika içinde, soruları çözmeleri beklenir. Yapılan her yanlış, 1 doğruyu götürür.

 

KPSS lisans sınavı giriş şartları şu şekilde sıralanabilir:

 

  • Giriş şartları arasında lisans mezunu olma şartı bulunmaz. Ancak adaylar, mezun olduklarında puanlarını kullanabilir. 3. ve 4. sınıf öğrencileri de sınava, istedikleri takdirde girebilir.

 

KPSS lisans sınavı, düzenli çalışıldığı takdirde kolaydır. Adayların kendilerine bir çalışma takvimi oluşturmaları ve düzenli aralıklarla deneme çözmeleri beklenir. Deneme sorularını aksatmadan çözmek için sitemiz üzerinden yardım alabilirsiniz. İstediğiniz her yerden, cep telefonu ya da tabletinizle sitemize ulaşabilir, alanınıza uygun KPSS soru çözümlerini inceleyebilirsiniz. Haftalık olarak yapacağınız deneme sınavları da, sınav öncesinde yetkinlik kazanmanızı sağlar. KPSS test çöz sayfamızdaki yeni nesil sorular hem müfredata uygun hem de günceldir. Sitemizi ziyaret ederek dilediğiniz yer ve zamanda soru çözümü yapabilirsiniz.

 

KPSS Ön lisans

 

Devlet kurumlarında kadrolu ya da sözleşmeli olarak çalışmak isteyen kişiler, KPSS’ye girmelidir. KPSS puanları neticesinde, uygun yerlere atamaları yapabilir. B grubunda yer alan memurluklar için kişilerin en az KPSS Ortaöğretim sınavına girmesi gerekir. Ortaöğretim ve Ön lisans KPSS, iki yılda bir yapılmaktadır.

 

KPSS de mezun olduğunuz en yüksekokuldan başvuru yapmanız gerekir. KPSS ön lisans sınavına başvuru yapmak isteyen adaylar, en az ön lisans mezunu olmalıdır. Ön lisans mezunları, B grubu memurluk kadrolarının tümünde çalışabilir. Yalnızca başvuru ve çalışma şartlarını taşımaları istenir. Başvuru şartlarını taşıyan kişiler, istedikleri memurluk kadrosuna başvuru yapabilir.

 

Ön lisans düzeyinde tercih yapmak isteyen adaylar, KPSS P93 puan türünde sınava girmelidir. Puan hesaplamaları bu grup üzerinden yapılır. KPSS ön lisans sınav sonuçları, iki yıl boyunca geçerliliğini korur. Adaylar bu süre içinde puanları ile memurluk kadrolarına başvuru yapabilir. Yeni bir ön lisans yapıldığı durumunda, eski puanın geçerlilik süresi de dolmuş olur.

 

Bu noktada zamanınızı verimli kullanmak için sitemizde yer alan KPSS deneme çöz sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

KPSS Çıkmış Sorular

 

KPSS için dershaneleri tercih edenlerin yanında, evde çalışmak isteyen kişiler de bulunur. Evde çalışan KPSS adayları, sitemiz üzerinden binlerce soru ile çalışma imkanına sahiptir. Konu tekrarlarının ardından çözecekleri deneme ve KPSS çıkmış sorular, adayların sınava hazır hale gelmesini sağlar. Ders çalışmaya ne kadar erken tarihte başlanırsa, sınav süreci için de o kadar verimli olur.

 

Düzenli ve verimli çalışan KPSS adayları, kısa süre içinde iyi sonuçlar elde edebilir. Zamanla netlerinin yükseldiğine kendileri de şahit olabilir. Kaynak açısından sıkıntı çekmemeleri adına, sitemiz istedikleri her an yanlarında olur. Bu şekilde verimli bir sınava çalışma süreci geçirirler. KPSS çıkmış sorular çöz, farklı soru tipleri hakkında bilgi edinmenizi sağlar. Sitemiz üzerinden çıkmış soru tiplerini inceleyebilir, sınav hakkında bilgi edinebilirsiniz.

 

Konu tekrarı yapmak, adayların süreci daha iyi geçirmelerini sağlar. Tekrar esnasında önce hızlı okuma yapılmalı, ardından kalemle önemli yerlerin altı çizilmeye başlanmalıdır. Haftalık olarak gireceğiniz denemelerde, çalışma tarzınızın işe yarayıp yaramadığını net olarak görebilirsiniz. Deneme netlerinin istikrarlı şekilde yükselmesi için, sitemizde yer alan çıkmış soru ve farklı soru tarzlarına günlük olarak göz atabilirsiniz. KPSS deneme çöz ve sen de hayallerinin peşinden git!