Etkili Test Çözme Teknikleri

Hızlı Test Çözme ve Yüksek Doğru Sayısı için Tavsiyeler!

Etkili Test Çözme TeknikleriGünümüzde hem okul başarısını yükseltmek hem de merkezi sınavlarda yüksek bir performans gösterebilmek için çoktan seçmeli sınavlarda oldukça iyi sonuçlar alabilmeniz gerekiyor. Çoktan seçmeli sınavlardaki başarı ise, yüksek oranda ‘’test kültürüne’’ alışık olmak ve test çözmenin inceliklerini bilmek ile alakalı. Bugünkü içeriğimizde Testcoz.com.tr uzmanlarından aldığımız bilgilerle etkili test çözme tekniklerinden söz edeceğiz. Bu teknikler, soruları okurken hızlanmanızı sağlayan ipuçlarını ve bu hızın doğru sonuç getirmesini sağlayan birtakım beceri tüyolarını içerecek. Hazırsanız hemen başlayalım!

 

Turlama Tekniği: Sınavın Geneline Hâkim Olun!

Özellikle uzun süreli merkezi sınavlarda sık kullanılan bir yöntem olan turlama tekniği, sınava başlamadan önce ya da sınavın belirli aralıklarında genel olarak kitapçığa göz atmayı, soruları incelemeyi ve gerekirse soru seçerek çözmeye başlamayı gerektirir. Bu yöntemin genel avantajları şöyledir:

 • Sınava karşı ön yargılı olarak ümitsizliğe kapılmanızı engeller – Zor sorular kadar kolay sorular da olduğunu görürsünüz!
 • Diğerlerinden önde sıralanmış zor sorularla zaman kaybetmenizi engeller – Zor sorulara takılıp kalmak kolayca çözebileceğiniz sorulara vaktinizin kalmamasına sebep olabilir. Turlama tekniği, öncelikle sizin için ‘’çantada keklik’’ olan sorulara zaman ayırabilmenizi ve net sayısını arttırmanızı sağlar.
 • Özgüveninizi arttırır – Kitapçığın ya da testin tamamına turlama tekniği ile göz atmak, testin bir ‘’bilinmezler dünyası’’ olması yerine ‘’aşina olunan bir alan’’ haline gelmesini sağlar. ‘’Acaba sırada ne var?’’ endişesi ile bulunduğunuz soruya odaklanamamak yerine, adım adım aşina olduğunuz bir yolda yürümüş olursunuz. Bu da genel özgüven ve konsantrasyonunuza katkıda bulunur.

Soruyu Okuma Tekniği: Sizden Ne İstendiğini Anlayın!

Test formunda olan sınavların neredeyse tümünde aynı hatayı yapanlarla karşılaşıyoruz: Önce soru gövdesi yerine metni okuyup, sonradan tekrar metne dönmek zorunda kalanlar.  Bu size hem zaman kaybettirir hem de kafanızın karışmasına sebep olabilir. Bir soruyu okurken öncelikle soru köküne göz atın. Genellikle koyu şekilde basılan soru kökleri, soru metnini okurken neye odaklanmanız gerektiği ile ilgili de size fikir verir.

Önce soruyu okuma tekniğinin temel avantajları aşağıdaki gibidir:

 • Sorunun sizden ne istediğini anladıktan sonra metne göz attığınız için, soruyu çözme süreniz kısalabilir.
 • Dikkatsizlik dolayısıyla şıkkı işaretleme riskiniz azalır. Çünkü tüm soruya yaklaşımınız bizzat soru kökü üzerinden şekillenmiştir.
 • Sorulara karşı endişenizi azaltır. Metni okurken ‘’acaba ne soracak?’’ düşüncesi ile cümleleri hızlı hızlı geçmek yerine, neyin soruluyor olduğunu zaten biliyor olursunuz. Bu da genel endişenizi azaltarak daha serinkanlı şekilde soruyu çözmenizi sağlayacaktır.

İşaretleyip Geri Dönme Tekniği: Sınav Bir Yere Kaçmıyor!

Özellikle uzun soluklu sınavlarda sıklıkla tavsiye edilen bu test çözme tekniği, AYT ve TYT deneme tüyoları arasında da sıklıkla gösteriliyor. Başarı getiren bu sınav taktiği, zorlandığınız, emin olamadığınız ya da daha sonra çözmeyi yeniden denemek istediğiniz sorular üzerinde o an vakit harcamamayı, bunun yerine soruyu işaretleyip sınavı tamamladıktan sonra oraya geri dönmeyi gerektiriyor.

Peki, bu yöntemin temel avantajı ne? Etkili test çözme yönteminin en önemli yararları aşağıdaki gibi:

 • Kolayca yapabileceğiniz sorulara hemen geçip sınav esnasında moralinizi yükseltmenize yardımcı olur.
 • Emin olmadığınız ya da işaretlemenize rağmen üzerine yeniden düşünmek istediğiniz soruları daha sonra kolayca bulmanıza yardımcı olur.
 • Sınav üzerindeki kontrolünü arttırarak hem ilk genel tarama ve çözüş hızınızın artmasına hem de doğru sayınızın yükselmesine katkıda bulunur.
 • Daha yüksek oranda avantajlı sonuçlar alabilmenizi sağlayacak şekilde sınav esnasında varsa karamsarlık duygunuzu azaltır, özgüveninizi yükseltir.

Sınava Hazırlık Sırasında Farklı Zorluk Seviyelerinden Testler Çözün!

Merkezi bir sınava ya da bir yazılı sınava hazırlanırken kendinizi tam olarak hazır hissetmek için ihtiyacınız olan çok şey var. Bunlardan biri de farklı soru tipi ve zorluk seviyeleri konusunda kendinizi eğitmiş olmak. Bu konuda Testcoz.com.tr’den yardım almanızı amaçladık. Web sitemizde farklı sınıf seviyelerine göre kategorize edilmiş testlerin her birini açmadan önce bu testlerin zorluk seviyesi ile ilgili bilgi göreceksiniz. Dilerseniz kendinizi geliştirmek için önce kolay, daha sonra orta, en son olarak da zor testleri uygulayabilir, adım adım gelişiminizi sürdürebilirsiniz.

Farklı zorluk seviyesine sahip olan testleri çözmenin genel yararları aşağıdaki gibidir:

 • Öncelikle sınav hakkında yeterli deneyime sahip olmadan kendinizi yeterli hissetme ve bundan dolayı yeterince çalışmama problemi ortadan kalkmış olur.
 • Ayrıca, farklı soru tiplerini gördüğünüz için karşınıza çıkan sorulara bir çözüm üretme konusunda da daha becerikli hale gelme ihtimaliniz artar.
 • Farklılaşan net ve doğru sayısı deneyimi, kendinizi farklı sonuçlara alıştırmanızı, sınavın farklı zorluk seviyeleri olabileceğini ve zor soruların herkes için eşit derecede zor olacağı algısını sizde yerleştirir. Bu da genel olarak daha sağlıklı bir düşünce tarzını yansıtır.

Bu yüzden web sitemizi farklı zorluk seviyelerine sahip olan testleri kolayca görüntüleyebileceğiniz, çözebileceğiniz ve değerlendirebileceğiniz şekilde kurguladık. Daha fazlasını keşfetmek için bizi takip etmeye devam etmeyi unutmayın.

Sınav Esnasında Mola Verin: Zihninizi Dinlendirmenin Bir Zararı Yok!

Başlığı ilk gördüğünüzde böyle bir zaman kaybının ancak delilik olduğunu düşündünüz, öyle değil mi? Aslında araştırmalar oldukça farklı bir şey söylüyor. Sınavlar ve testler, sizleri uzun bir süre boyunca belirli bir alana odaklanmak zorunda bırakıyor. Bu da baş ağrısına, yaratıcı düşüncenin zayıflamasına ya da odak problemlerine sebep olabilir.

Bu tür bir problem yaşarken ısrarla testi çözmeye devam etmek iyi bir etkili test çözme taktiği sayılmaz. Çünkü bu şekilde bir yol izlediğinizde kaybedeceğiniz zaman gerçekten çok daha fazla. Bu yüzden eğer zihninizin bir türlü önünüzdeki teste odaklanamadığını düşünüyorsanız kafanızı testten kaldırmak, otuz saniye ile bir dakika arası zihninizi dinlendirmek, biraz su içmek, ardından da üzerinde çalıştığınız dersi değiştirmek iyi bir fikir olabilir.

Özellikle merkezi sınavlarda, örneğin matematikte tıkandığını düşünen bir öğrencinin Fen bölümüne geçmesi ve daha sonra matematiğe geri dönmesi gerçekten işe yarar sonuçlar almasını sağlayabiliyor.

Sınav esnasında mola vermenin temel avantajları ise aşağıdaki gibi:

 • Endişe ve adrenalin seviyenizi kontrol altına almanızı sağlar.
 • Heyecanınızı kontrol altına aldığınız için sorulara odaklanma / doğru yanıt verme ihtimalinize katkıda bulunur.
 • Kısa süre içerisinde kendinizi daha iyi hissetmenize ve sınava odaklanmanıza destek olur.

Hızlı test çözme teknikleri işe yarıyor mu?

Elbette! Yukarıda söz ettiğimiz tekniklerin büyük bir çoğunluğu büyük çerçevede hızınızın ve doğru sayınızın artmasına yardımcı oluyor. Elbette bu olumlu etkilerin bir anda oluşmasını beklemek haksızlık olacaktır. Teknikleri tekrarlı olarak uyguladıktan sonra sonuçları görebilirsiniz.

Test çözme alışkanlığı nasıl kazanılır?

Yukarıda belirtilen tekniklerden faydalanarak testcoz.com.tr’ye her gün girebilir ve okulda işlediğiniz dersler konusunda sizi geliştirecek olan testleri çözebilirsiniz. Alışkanlık kazanabilmek için yüksek yüklü sorumlulukları almaktansa günlük 2 ya da 3 test gibi daha kolay başarılabilecek görevleri kendinize verin.

Hızlı soru çözmenin püf noktaları nelerdir?

Genel olarak çok kitap okumak ve çok test çözmüş olmak hızlı test çözmenize katkıda bulunur. Ayrıca test çözerken aşağıdakilere dikkat etmek de hızlanmanızı sağlayacaktır:

 • Öncelikle sorulara hızlıca göz gezdirin.
 • Öncelikli olarak soruların köklerini okuyun, daha sonra metinlerine giriş yapın.
 • Yapamadığınız ya da üzerinde biraz daha düşünmek istediğiniz soruları işaretleyin ve geçin.
 • Sorulardaki önemli anahtar kelimelerin altını çizin ve kendinize notlar bırakın.

Süre tutarak test çözmek işe yarar mı?

Özellikle merkezi sınavlara hazırlanan bir öğrenciyseniz süre tutarak test çözüyorsanız hızınızı daha da arttırmak ve mevcut performansınızı ölçmek için önemli bir metriğe sahipsiniz demektir. Bu yüzden biz de testcoz.com.tr üzerinden süre tutarak test çözmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Test çözme hileleri nelerdir?

Genel olarak içeriğimizde söz ettiğimiz yöntemler test çözme hileleri olarak adlandırılabilir. Bunları bazı ekstra yöntemleri de listeye ekleyerek sıralayalım:

 • Turlama tekniği
 • Öncelikle soruyu okuma tekniği
 • İşaretleyip geri dönme tekniği
 • Sınava hazırlık esnasında farklı zorluk seviyelerine sahip testleri çözme
 • Sınav esnasında mola verme
 • Tüm seçenekleri okuma
 • Kendinize aşırı güvenmeme ya da gereksiz özgüvensizlik problemi yaşamama
 • Derin nefes alma ve kendine zaman verme
 • Emin olmadığınız soruları boş bırakma
 • Kontrol etme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.