Çok Soru Çözmek Mi Konu Çalışmak Mı?

LGS Sınav Hazırlık Rehberi!

LGS Sınav Hazırlık RehberiGünümüzde iyi ve nitelikli bir liseye yerleşmek isteyen pek çok öğrenci, etkili ders çalışmanın nasıl gerçekleşebileceğini araştırmaktadır. Doğrusu, bu konuda kesin kuralların olduğunu söylemek mümkün değil. Her birey kendi ders çalışma alışkanlıkları, gündelik temposu, mevcut alt yapısı ve hedefleri çerçevesinde farklı planlar oluşturuyor olabilir. Ne var ki, bazı uzmanların ve sınav sistemi konusunda bilgili olan bireylerin önerileri ışığında oluşan rehberleri incelemenin yararı göz ardı edilemez.

Testcoz.com.tr ekibi olarak bugün sizlere oldukça detaylı bir rehber hazırladık. LGS sınav hazırlık sürecinde çok soru çözmenin mi yoksa konu çalışmanın mı yararlı olduğunu tartışacağız.

 

Başlamadan önce ufak bir not: Sınav hazırlık süreçlerinde kaynak / yardımcı kitaplara bir servet ödemeniz gerekmiyor! Yüksek kaliteli ve nitelikli soruların bulunduğu testlerimizi hemen inceleyin. Bu testler, hem sınava hazırlık sürecinizde hem de yazılılara hazırlık sürecinizde size maksimum desteği sunacak.

 

Soru Çözmenin Yararları – Sınava Hazırlık Sürecinde Neden Soru Çözmelisiniz?

 

Bolca soru çözmek, özellikle merkezi sınavlara hazırlık yapan bireylere en çok tavsiye edilen hazırlık metotlarından bir tanesidir. Konulara yoğunlaşarak kendinizi sürekli denemenize yardımcı olan bu etkinliğin ne gibi faydaları olduğunu sıraladık:

 • Sürekli soru çözmek zamanı etkili kullanmayı öğrenmenizi sağlar. Zamanı etkili kullanmak ise LGS gibi merkezi sınavlarda gerçekten çok işinize yarar.
 • Sürekli soru çözmek, sorularla karşılaştığınızda içinizde oluşan kaygıyı kontrol altına almanızı sağlayarak daha sakin kalmanıza yardımcı olur. Bu sakinlik ise sınav sırasında ihtiyacınız olacak serin kanlılığı beraberinde getirir.
 • Sürekli soru çözmek çok çeşitli sorularla karşılaşmak anlamına gelir. Soru çeşitliliği artınca bazı sorulara nasıl yaklaşmanız gerektiğini daha kolay anlayabilir ve çözüm tekniklerini daha hızlı geliştirmeye başlarsınız. Farklı soru tipleri ile daha önce karşılaşmış olmanın verdiği aşinalık, yaklaşımınızın çözüm odaklı olmasını kolaylaştırır ve sorular karşısında bir şaşkınlık süresi yaşanmasını engeller.
 • Sürekli soru çözmek dikkat çalışması yapmak anlamına da gelir. Sorulara odaklanma, soru köklerini doğru okuma ve hatasız bir şekilde okumadan çözmeye, işaretlemeden kodlamaya kadar ilerleme süreci ancak soru çözme pratiği ile mümkün olabilir. Merkezi bir sınav olan LGS’de de bu dikkate çok ihtiyacınız olacak.

Test çözmenin faydaları hakkında konuştuk. Peki, soru çözmenin püf noktalarına da hâkim olmak ister misiniz? Ayrıca test çözme tekniklerine de ihtiyacınız olduğuna eminiz. Hemen test çözme teknikleri içeriğimize giderek bu konuda da bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Konu Çalışmanın Yararları – Sınava Hazırlıkta Konu Çalışmak Faydalı Mı?

 

Verimli ders çalışmak çoğunlukla konu çalışma sürecini de içerisinde barındırır. Özellikle sınava kısa bir süre kala hazırlık aşamasına giren pek çok birey konu çalışma adımını atlayarak testler üzerinden konuyu öğrenebileceğini düşünmektedir. Bu, size zaman kazandırıyor gibi görünen fakat totalde konuyu öğrenmenize pek de katkı sunmayacak bir yöntemdir.

Testcoz.com.tr üzerinden testleri çözmeye başlamadan önce mutlaka konu çalışmış olmanızı tavsiye ediyoruz. Konu çalışma süreci konu anlatım kitapları, çeşitli Youtube videoları, örnek çözümlü sorular barındıran fasiküller ve elbette soru çözüm videoları yardımı ile gerçekleşebilir. Bu tür çalışmalar öncelikle konunun temeline hâkim olmanızı, ardından test ile bilginizi sınamanızı ve varsa eksiklerinizi gidermenizi sağlar.

Ders sürecinizde öncelikle konu çalışmanın avantajları aşağıdaki gibidir:

 • Konunun temel felsefesine, konunun diğer hangi konularla bağlantılı olduğuna ve temel kavramlara tam olarak hâkim olabilirsiniz.
 • Konu hakkında test çözerken daha hâkim olduğunuz için daha fazla doğru sayısına ulaşırsınız. Bu da totalde özgüveninize katkı sağlar. Unutmayın, sınava hazırlık süreci aynı zamanda psikolojik bir süreçtir ve iyi yönetilmesi gerekir.
 • Sınava hazırlık sürecinizde konu çalışmak, bir şeylere aşina olabilmeniz anlamına gelir. Bu da farklı sorular gördüğünüzde akıl yürütme, farklı yöntemlerden aynı sonuca ulaşabilme ve çeşitli problemlere yaratıcı şekilde yaklaşabilme becerinizi geliştirecektir. Doğru bir yapı çerçevesinde konuları öğrendikten sonra konu öğrenme sürecine entegre olacak şekilde çözümlü soru incelemesi yapın. Çalışma süreciniz bittikten sonra ise Testcoz.com.tr üzerinden sizinle ilgili olan testleri çözebilir ve çalışmanızdan ne oranda verim aldığınızı kontrol edebilirsiniz. Unutmayın, yeni nesil testler ve müfredata yüzde yüz uyumlu sorular sayesinde çok kısa süre içerisinde kendinizi geliştirdiğinizi fark edeceksiniz. Daha fazlasını keşfetmenin tam zamanı!

 

Nasıl konu çalışılır?

 

Sınava hazırlanmak adına konu çalışırken yapmanız gereken şey hem Youtube videolarından yararlanmak hem de çeşitli mikro fasiküller aracılığı ile kendinizi geliştirmektir. Mikro fasiküller, içerisinde barındırdıkları anlaması kolay, yalın ve örnek sorularla donatılmış dilleri sayesinde konunun temeline hakim olmanızı sağlar. Daha sonra örnek çözüm videolarının ya da çözümlü testlerin yardımı ile bunu bir adım öteye taşıyabilirsiniz.

Testcoz.com.tr, konu çalışmanızdan hemen sonra bir ya da birkaç genel tekrar testi çözmenizi tavsiye ediyor. Bu genel tekrar testleri konuların hangi kısımlarını en iyi şekilde anladığınızı, hangi kısımlarında ise eksik kaldığınızı size söyleyerek oldukça avantajlı bir şekilde gücünüzü arttırmanızı sağlayacak. Daha fazlası için keşfetmeye devam edin.

 

Nasıl test çözülür?

 

Etkili bir şekilde test çözmek için belirli teknikleri uygulayabilirsiniz. Bu teknikler aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Teste genel olarak göz gezdirmek ve hemen çözülebilecek soruları göze kestirip çözmeye bu sorulardan başlamak.
 • Kolaydan zora ilerleme mantığı ile çözmesi daha uzun sürebilecek olan soruları en sona bırakmak.
 • Farklı zorluk derecelerine sahip olan testleri çözerek kendinizi geliştirmek.
 • Hem temel bilgi düzeyi ölçen hem de yaratıcı kabiliyetleri geliştiren farklı temalara sahip testlerden yararlanmak.
 • Konu bazlı testlerin yanı sıra genel tekrar testleri de çözerek daha önce öğrenilen konuların unutulmadığından emin olmak.
 • Müfredata uygun, yeni nesil test paylaşan web sitelerini takip ederek ücretsiz şekilde çok sayıda soruya erişmek.
 • Test çözmeyi konu öğrenmenin tek yolu olarak görmemek, test çözmeye başlamadan önce mutlaka konu çalışmak.
 • Bir konu ile alakalı ilk testleri çözümlü testler arasından seçmek ve bu sayede yapılamayan her soru için detaylı destek alma şansı yaratmak.
 • Testte emin olunmayan soruları işaretleyerek tüm sorular tamamlandıktan sonra onlara dönmek.
 • Süre tutarak test çözmek

Yukarıdaki yöntemlerin tamamı hem merkezi sınavlarda hem de çeşitli yazılı sınavlarda performansınızı arttırarak size dilediğiniz puanları kazandırabilir. Bizler de Testcoz.com.tr ekibi olarak yeni nesil seçenekleri sizlere sunuyor ve sorularımızın müfredata uygunluğunu düzenli olarak test ediyoruz. Yüksek kaliteye sahip olan testlerimizi zorluk kalitesi, verilen süre ya da dahil olduğu konu kategorisine göre seçebilir ve kendinizi geliştirmeye hemen başlayabilirsiniz.

 

Etkili Sınava Çalışma Yöntemleri Nelerdir?

 

Sınava çalışma sürecinizde en önemli yöntem planlı olmak ve sorumlu olduğunuz konuları önünüzde sahip olduğunuz zaman aralığına bölmek olacaktır. Bu zaman aralığına bölerek ilerleme durumu, son anda çok sayıda sorumluluğu yetiştirme endişesinden sizi kurtarır ve konuları daha iyi anlamanıza, kavrayarak ilerlemenize yardımcı olur. Etkili sınava çalışma yöntemleri öncelikle konu öğrenme, konu tekrarı, çözümlü soru incelemesi ve ardından çok sayıda farklı kaynaktan test çözümünü içermelidir. Sınav ya da yazılı dönemine kadar çözülen soru sayısı arttırılmalı ve eski konularla ilgili de test çözülerek bilgiler canlı tutulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.