AÖF Yaz Okulu Sınav Giriş Belgesi Yayınlandı!

AÖF Yaz Okulu Giriş BelgesiTürkiye’de açık öğretim her geçen yıl daha sık tercih edilen bir yüksek öğretim eğitim kurumu olmaya devam ediyor. Açık Öğretim Fakültesinde okuyan öğrenciler ise okullarını mümkün olan en kısa sürede bitirerek iş yaşamlarına atılabilmek adına yaz okullarına katılarak ders kredisi eksiltmeyi tercih ediyorlar. AÖF, oldukça makul ücretler karşılığında yaz okulu kaydı yaptırarak öğrencilerin ders almasına olanak tanıyor. 2020 – 2021 öğretim yılına ait derslerini yaz okulunda vermek isteyenler için ise yaz okulu ile ilgili güncel açıklamalar yapıldı. Yaz okulu sınavlarına girmek için öğrencilerin başvuruları 5 – 9 Temmuz arasında alınmıştı. AÖF, 2020 – 2021 eğitim öğretim yılı yaz okulu ders seçme işlemlerini 9 Temmuz’da tamamladıktan sonra, sınavın ise 4 Eylül 2021 tarihinde yapılacağını açıkladı.

AÖF Yaz Okulu Sınavları Yüz Yüze Mi Olacak?

COVID-19 salgınının hem Türkiye’de hem de dünyada son derece agresif bir şekilde yayılmaya devam etmesi geçtiğimiz 2, hatta 3 öğretim döneminin hibrit ya da tamamen online olarak gerçekleşmesine sebep olmuştu. Açık öğretim fakültesi de eğitimlerini tamamen uzaktan yürütmesine rağmen salgından etkilenen eğitim kurumlarından biri oldu. Açık öğretim fakültesinde okuyan öğrenciler normal ajanda dahilinde her dönem ortası ve sonunda sınavlarını vermek için belirli okullara gidiyor, sınavlarını yüz yüze tamamlıyorlardı.

Covıd 19 salgını çerçevesinde alınan bir dizi önlem ile birlikte AÖF sınavları da tamamen uzaktan olacak şekilde ayarlandı. Bu süreç boyunca öğrenciler belirlenen tarihler arasında AÖF’ün resmi sitesine girerek kimlik doğrulaması yaptılar ve sınavlarını online ortamda verdiler.

AÖF, yaptığı güncel açıklamada 2020 – 2021 eğitim öğretim dönemine ait olan yaz okulu sınavlarının bu kez online değil, yüz yüze yapılacağının altını çizdi. Genel olarak eğitim kurumlarının kapasitesi, farklı öğrenim bölgelerindeki koşullar göz önüne alınarak yapılan genel değerlendirmenin sonunda bu karara varıldı. Kış aylarında salgının genel seyrinin göz önünde bulundurulacağı ve kararın sürdürülüp sürdürülmeyeceğine dair yeniden değerlendirme yapılacağı belirtildi. Kısacası 4 Eylül’de gerçekleşecek olan AÖF yaz okulu sınavları yüz yüze olacak.

Gerekli başvuruları yapan ve başvuruları onaylanan öğrenciler hangi okulda sınava gireceklerine AÖF portalı üzerinden kolayca bakabilirler.

AÖF Yaz Okulu Sınav Giriş Belgeleri Yayınlandı Mı?

Evet, AÖF yaz okulu 2020 2021 eğitim öğretim yılı yaz okulu sınavlarının tarihi açıklandıktan sonra giriş belgeleri de yayınlandı. Öğrencilerin sınava girecekleri okullara gelmeden önce bu belgeyi renkli olarak çıkarmaları, ayrıca yanlarında nüfus cüzdanlarını da getirmeleri bekleniyor. Alınan ders sayısına göre birden fazla oturum olarak şekillenebilecek sınav için birden fazla sınava giriş belgesi çıkararak süreci garanti altına alabilirsiniz.

Anadolu Üniversitesi resmi sayfasında yapılan duyuru, öğrencilere sınav giriş belgelerine nasıl erişebileceklerini belirtti: Öğrenciler aosogrenci.anadolu.edu.tr sitesine giderek ve kişisel öğrenci bilgileri ile oturum açarak kolayca giriş belgelerine ulaşabilir ve bu belgeleri yazdırabilirler.

AÖF Yaz Okulu Eğitimi Nasıl Oluyor?

Aslında bakarsanız AÖF Yaz Okulu eğitimi, AÖF’ün standart dönem eğitiminden çok farklı değil. Yani bu eğitim de tamamen uzaktan, online dokümanlar aracılığı ile gerçekleşiyor. Öğrenciler dokumanlar ile derslerine çalışarak belirlenen tarihte sınavlara girebiliyor ve derslerini verebiliyorlar. Yaz okulunda ders almak dönem içerisindeki ders yükünü azaltıyor ve bu sayede daha kısa süre içerisinde okulu bitirme şansını öğrencilere sunuyor.

AÖF yaz okulunda hangi dersler alınabilir?

Özellikle mezun olmak için son bir ya da birkaç dersi kalan öğrenciler, AÖF yaz okulundan dersi verebilmek için asgari kaç puan almaları gerektiğini sorguluyor. AÖF yaz okulunda ders alan öğrenciler normal dönem içerisinde derslerini FF ile bırakan öğrenciler oluyor. Ayrıca öğrencinin genel not ortalaması 2.00’ın altında ise, bu ortalamayı yükseltmek için de AÖF yaz okuluna kayıt yaptırabiliyor. Yaz okulunda alabileceğiniz dersler ise normal dönemde CD, DC ve DD ders notları ile verdiğiniz dersler olabiliyor. Örneğin BA olarak verdiğiniz dersi daha da yükseltmek için yaz okulunda alamıyorsunuz. Bu yüzden her yıl yaz okulu başvurularının başladığı dönemde başvurduğunuz dersleri de buna göre belirlemeniz gerekiyor.

AÖF yaz okulunda kaç puanla geçilir?

Açık Öğretim Fakültesi, COVID sebebiyle online olarak yapılan sınavlar boyunca geçme notunu 35 olarak belirlemişti. Bu yıl da yüz yüze olarak yapılacak yaz okulu sınavlarında dersten geçmek için öğrencilerin en az 35 almaları gerekecek. Yapılan sınavda ise adaylara, sorumlu oldukları ders başına 20 adet çoktan seçmeli soru sorulacak.

Yaz okulundan sonra iyi bir genel ortalama ile açık öğretim fakültesinden mezun olmak isteyen öğrencilerin ise elbette bu puandan çok daha iyisini hedeflemesi gerekiyor.

2021 Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Mezuniyet Şartları Nelerdir?

Anadolu Üniversitesinde hem açık öğretim fakültesinin hem de örgün öğretim gerçekleştiren diğer fakültelerin mezuniyet şartları aynıdır. Bunun için en az 240 AKTS’lik derslerin tamamının başarı ile geçilmesi gerekmektedir. Mezun olurken, alınan derslerden hiçbirinin FF, YZ, DZ olmaması gerekmektedir. Bu şekilde olan dersler yaz okulunda yeniden alınmalıdır. Ayrıca öğrencinin açık öğretim fakültesinden başarı ile mezun olarak diploma alabilmesi için genel not ortalamasının 2.00 ve üzerinde olması gerekmektedir. Bu yüzden özellikle bu ortalamanın altında kalan öğrenciler bu yıl yaz okulunda bazı dersleri yeniden alarak ortalamalarını yükseltmeyi amaçlıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.