ALES Sınavı ile İlgili Son Bilgiler

ALES Sınavı ile İlgili Son Bilgiler: Ne Zaman Yapılacak? ALES Sınav Yerleri, 2021 ALES Sınav Tarihleri

 

Türkiye’de her yıl binlerce kişinin girdiği Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı, bir diğer adı ile ALES, bu yıl da dikkatlerin odağı oldu. Sınav ile alakalı yapılan açıklamalara göre bu yıl da üç kere düzenlenecek olan ALES, pek çok adayın üniversite ya da yüksek öğretim kurumlarında ileri düzey eğitim almasını ya da akademik kadroya kabul edilmesinin önünü açıyor. ALES sınavı ile ilgili heyecanlı bekleyişin ardından ÖSYM yakın zamanda açıklama yaptı ve sınavın tarihini, öğrencilerin sınav giriş belgelerine nasıl erişebileceğini ve elbette sınavın yerlerini açıkladı. Eğer siz de ALES ile ilgili güncelleme bekleyen adaylardan biriyseniz içeriğin devamındaki bilgilere mutlaka göz gezdirmelisiniz!

 

ALES Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

 

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı olarak da bilinen ALES sınavı, 2021 yılı içerisinde toplam üç kere gerçekleşecek. İlk sınav zaten geçtiğimiz aylarda gerçekleşmişti. ÖSYM’nin yaptığı duyuru çerçevesinde 2021 yılının ikinci ALES sınavının da tarihi belli oldu: 19 Eylül 2021. Bu tarihte gerçekleşecek olan sınavdan sonra 2021 yılında sınava girmek isteyenlerin bir şansı daha olacak. Adaylar, başvuru sürelerini kaçırmadan gerekli işlemleri yaparak gerekirse sonraki sınavın tarihine de yetişebilir.

 

2021 İkinci ALES Sınavının Yerleri Açıklandı Mı?

 

Çok yakın zamanda gerçekleşecek olan 2021 İkinci ALES sınavının yerleri henüz açıklanmadı. Adaylar ÖSYM sitesi üzerinden kendi profil bilgileri ile giriş yaptıktan sonra sınava nerede gireceklerini öğrenebilecekler. Fakat henüz bu bilgi yüklenmediği için adayların gözleri ÖSYM’de. Yapılacak yeni açıklama ile sınav yerleri de belirtilmiş olacak ve giriş kartları da hazırlanıp basılabilecek. Web sitemiz ALES sınav yerleri açıklamasının takibini yaparak bu bilgi yayınlanır yayınlanmaz da siz değerli okuyucularımız için bir güncelleme yapacaktır.

 

ALES / 2 2021 Sınav Sonuçları Açıklanma Tarihi Ne Zaman?

 

Elbette Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’nın yapılacağı tarih kadar sonuçların açıklanacağı tarih de önemli. Çünkü pek çok aday güz dönemini kaçırsa da, bahar dönemi için yüksek lisans ya da akademik personel kabul başvurusu yapmayı planlıyor. ÖSYM bu durumu göz önünde bulundurarak henüz yerleri bile açıklamadan sonuçların ilan edileceği tarihi belirtti: 14 Ekim 2021. Bu tarihte açıklanacak sonuçları öğrenciler ÖSYM’nin resmi web sitesinden TC kimlik numaraları ve şifreleri ile giriş yaptıktan sonra görüntüleyebilecekler.

 

ALES /3 Sınavının Tarihi Belli Mi? 2021 ALES Sınavları Takvimine Göz Gezdirin!

 

2021 yılında toplamda 3 adet ALES sınavı gerçekleştirileceğini belirtmiştik. İlki geçtiğimiz aylarda yapılan ALES sınavının ikincisi 19 Eylül’de gerçekleşecek. Yılın üçüncü ALES sınavının tarihi ise daha şimdiden belli: 21 Kasım 2021. Yılın son çeyreğinde gerçekleşecek olan bu sınavın sonuçlarının ne zaman açıklanacağını ise ÖSYM ilan etti: Sonuçlar Aralık ayında erişime açılacak ve öğrencilere bildirilecek. Sınav ve sonuç tarihleri ile ilgili herhangi bir güncelleme olması durumunda siz değerli okuyucularımızı da bilgilendiriyor olacağız.

Peki, 2021 ALES 3. Sınav için başvuruları ne zaman yapmalısınız? Bir başka değişle, ALES son başvuru tarihleri ne zaman?

İkinci sınav için başvuru tarihleri çoktan sona erdi. Yılın üçüncü ALES sınavı başvuruları ise 6 – 14 Ekim arasında gerçekleşecek. Gerekli belgeleri ibraz eden ve sınav harcını yatıran öğrenciler herhangi bir engel bulunmaması durumunda ALES üçüncü sınavına kolayca girebilecek. Bu yıl ALES’e girmek istiyorsanız bu son sınavı kesinlikle kaçırmamanız gerekiyor.

ALES Sınavına Kimler Girer?

 

Diğer merkezi sınav türlerinden farklı olarak ALES’in daha az bilindiğini düşünüyoruz. Bu yüzden sınavın genel kapsamını ve sınava hangi amaç ile girildiğini de genel olarak anlamak istedik.

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı olarak da bilinen ALES, isminden de kolaylıkla anlaşılabileceği gibi, yüksek öğretim kurumlarında lisansüstü eğitim almak isteyen bireylerin ve yüksek öğretim kurumlarında akademik personele seçilmek isteyen bireylerin girdiği bir sınav. Yüksek öğretim kurumları kendi web sitelerinde bulundurdukları program ‘’başvuru koşulları’’ metinlerinde ALES’ten en az kaç puan almış bireyleri kabul ettiklerini listelemektedirler. Siz de başvuracağınız pozisyon ya da eğitim kurumunun bu konudaki koşullarını inceleyebilirsiniz. ALES’ten bu alanda güçlü notlar alabilmek ve dilediğiniz kuruma kabul edilebilmek için oldukça kapsamlı bir sınava hazırlık sürecine girmeniz gerekmektedir.

Ayrıca, ALES, 78 sayılı Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanları Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye bağlı olarak düzenlenen bir merkezi sınavdır. Bu kanuna 5538 sayılı kanun aracılığı ile ek madde 8 eklenmiştir. Bu madde ise ALES sınavının kapsamını açıkça belli eder. Bunu anlaşılabilir şekilde özetleyelim:

  • Lisansüstü eğitime giriş sürecinde
  • Yurt dışı lisans üstü eğitim için Türkiye’den gönderilecek olan adayların seçim sürecinde
  • Uzman eğitmen, çevirici, eğitim öğretim programcısı, okutman, araştırma görevlisi gibi yüksek öğretim kurumlarında görev yapacak olan bireylerin işe alım süreçlerinde

Siz de yukarıdakilerden herhangi biri için kariyer basamaklarını tırmanmak istiyorsanız mutlaka ALES’e girmeniz gerekmektedir.

 

ALES Taban Puanları Nelerdir?

 

2021 yılı içerisinde üç kere gerçekleştirilecek olan ALES sınavı ile ilgili detaylar da yayınlandı. Bu detaylara göre herhangi bir adayın herhangi bir kurumda lisansüstü programa başvuru yapabilmesi için ALES’ten alması gereken asgari puan 55 olarak belirlendi. Eğer lisans diplomasını kullanarak herhangi bir kurumda doktora ya da sanatta yeterlilik programına başvuracaksa, adayın en az 80 puan alması beklenmektedir.

Bu genel kurallar başvuru yapabilmeniz için belirlenen kurallardır. Başvuru yapacağınız eğitim öğretim kurumunun daha farklı talepleri de olabilir. Örneğin her kurum, kabul edeceği öğrencilerin en az kaç ALES puanına sahip olmasını istediğini kendi web sitesinde yayınladığı bir bildiride duyurmaktadır.

 

ALES Sınavında Neler Sorulur?

 

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı olarak da bilinen ALES sınavında aday öğrencilere sayısal ve sözel test uygulanabilmektedir. Her bir testin adayların farklı bir beceri, yetenek ve yeterliliklerini ölçme amacı taşıdığını söylemek mümkündür. Aşağıda bununla ilgili detaylar bulabilirsiniz:

Sayısal sınavı: Sayısal sınavında genellikle ölçülen beceriler mantıksal akıl yürütme, işlem yapma, problemlere yaratıcı çözümler getirme olmaktadır. Bu becerilerin ölçülebilmesi için adaylara sayısal bölümünde toplam 50 soru yöneltilmektedir. Çoktan seçmeli sorular adaylar tarafından verilen süre içerisinde yanıtlanmalıdır. Sınav sırasında 4 yanlış bir doğruyu götürmektedir.

Sözel sınav: Sözel sınav, genel olarak hızlı okuma becerisi, sözel akıl yürütme, okuduğunu anlama, çıkarsama ve yorumlama becerileri ile yetkinliği ölçen bir sınav çeşididir. Adaylara bu bölümde sorulan soru sayısı yine ellidir. Yine dört yanlış bir doğruyu götüreceğinden adayların sınavı stratejik şekilde çözmeleri beklenmektedir. Sınavlar ise Türkçe olmaktadır.

 

ALES Sınava Giriş Belgesi Nereden Çıkarılır?

 

2021 yılında ALES’e girecek olan öğrencilerin başvurularını yaptıktan sonra giriş belgesinin açıklandığı dönemde gerekli belgeleri bir araya getirmeleri gerekmektedir. 3 ile 11 Ağustos arasında başvuruları tamamlanan sınavın giriş belgesine ÖSYM sayfası üzerinden ulaşılabilir. Ayrıca sınavın yüz yüze yapılacağı da açıklanmıştır. Bu yüzden sınav yerine gitmeden önce sınava giriş belgesinin yanı sıra HES kodunun da hazırlanılması gerekmektedir. Adaylar sınava girebilmek adına HES kodlarını hayat eve sığar uygulaması üzerinden kolaylıkla indirebilirler. Diğer detaylı bilgiler ise ÖSYM’nin yayınladığı 2021 ALES kılavuzunda yer almaktadır. ALES sınav başvuru süreci ile alakalı diğer detayları görüntülemek için ÖSYM’nin resmi web sitesine gidebilirsiniz.

 

ALES 2021 kaç TL?

 

Her ne kadar 2021 Ales 2’nin başvuru tarihleri sona ermiş olsa da, 2021 yılının son ALES sınavına girmek isteyen pek çok kişi halen sınav harcının ne kadar olduğunu merak ediyor. ALES başvuru ücreti ya da sınav harcı, sınava katılmak isteyen her bireyden alınmaktadır. Bu harcı yatırmayanların giriş kartı basılmamakta, başvurusu tamamlanamamaktadır. Sınav ücreti ise ÖSYM tarafından 145 TL olarak açıklanmıştır. Seneden seneye bu rakam değişebilmekte, yükselebilmektedir. Dolayısıyla sınava gireceğiniz yılın güncel bilgilerine bakmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

 

ALES puanı ne kadar süre geçerli?

 

ÖSYM tarafından alınan resmi karara göre, ALES sınavına giren ve belirli bir puan alan aday birey, bu puanı belirlenen yükseköğretim kurumlarına yapacağı başvurularda beş yıl süre ile kullanabilmektedir. Beş yılın dolmasının ardından ise öğrencinin yeniden bir ALES sınavına girmesi ve skorunu yenilemesi gerekmektedir. ALES, yılda üç kere yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.