8. Sınıf Yazılı Soruları

8. Sınıf Türkçe Yazılı Soruları

 

8. Sınıf Matematik Yazılı Soruları

 

8. Sınıf Fen Bilimleri Yazılı Soruları

 

8. Sınıf İngilizce Yazılı Soruları

 

8. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Yazılı Soruları

 

8. Sınıf Yazılı Soruları

8. Sınıf Yazılı Soruları

 

Lise Giriş Sınavı olarak bilinen kısa adıyla LGS, her yıl binlerce öğrencinin gideceği liseyi belirlemek için yapılır. Öğrenciler, okuma-yazma süreci ile başladıkları eğitim hayatının ilk kısmını ilkokul ile tamamlarlar. Yoğun sevgi ve saygı ile bağlı oldukları sınıf öğretmenlerinden dördüncü sınıfın sonunda ayrılırlar. Bu dönemlerde öğrenciler online testler ile mevcut sınav sistemine alıştırılabilirler.

LGS Öncesi Test Çözmenin Önemi

 

Branşlaşmanın ilk basamağı olan beşinci sınıf ile birlikte de daha tempolu ve yoğun bir döneme geçiş yaparlar. Bu dönemin son kısmı ise sekizinci sınıftır. LGS sınavında sekizinci sınıf müfredatından soru gelmektedir. Yalnız bu durum, bu yıldan önce görülen konuların önemsiz olduğu anlamına gelmez. Çünkü daha önceki yıllarda görülen konular, sekizinci sınıf konularına temel oluşturmaktadır.

Örneğin Türkçe dersinde görülen ‘Sözcükte Anlam’ ünitesi, her yıl görülmektedir. Fakat her yıl sorulan soru seviyeleri artmaktadır. Bu durum 8. sınıf testleri ile de açıkça görülmektedir. Bilindiği üzere sınava girmek zorunlu değildir. Bu yüzden, LGS sınavına giren öğrenciler nitelikli bir okula yerleşebilmek için canla başla çalışırlar.

Sınava girmeyen ya da nitelikli bir liseye yerleştirmesi yapılamayan öğrenciler de karne notlarının ortalaması ile evlerine en yakın olan okula yerleştirilirler. Bu yüzden de sene sonu ortalamalarına önem göstermeleri gerekir. Okulda 8. sınıf yazılı soruları ve bu sorulara nasıl antrenman yaptıkları önemli bir konudur.

8. Sınıf Online Yazılı Soruları

 

8. sınıf öğrencileri, yapılan yazılılardan yüksek alarak ortalamalarını yukarda tutmak zorundadırlar. Hal böyleyken de pek çok soru bankası ve deneme çözerler. Online test çözmek ve bu testler aracılığı ile yazılılara hazırlanmak öğrencilerin bu tempolarına yardımcı olur.

Sitemizde, alanında uzman eğitimciler tarafından seviyelerine göre hazırlanmış 8. sınıf yazılı soruları vardır. Öğrenciler bu testler aracılığıyla ortalamalarına etki edecek yazılılara diledikleri şekilde hazırlanabilir.

Testler, basit, orta ve zor düzey olmak üzere gruplandırılmıştır. Sınava pratik olması açısından soru sayısına göre süre verilerek oluşturulmuştur. Örneğin 15 soruluk orta düzey bir teste 25 dakika verilmiştir. Böylelikle zamana karşı yarışan öğrencilere büyük kolaylık sağlanmıştır.

8. Sınıf LGS Konuları

 

2021-2022 eğitim öğretim yılı LGS konuları ve soru dağılımlarının şu şekilde olması beklenmektedir:

  • Sözel kısımda, Türkçeden 20 soru, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinden 10 soru, İngilizceden 10 soru ve din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden 10 soru sorulacaktır. Tüm bu sorulara karşılık 75 dakika süre verilecektir.
  • Sayısal kısımda ise 20 matematik, 20 fen bilimleri sorusu sorulacak ve bu bölüm için toplam 80 dakika verilecektir.
  • Sınav soruları, güncel MEB kazanım ve kavrama konularını kapsayacak ve öğrencilerin okuduğu anlama, yorumlama, problem çözme ve analiz yapma gibi becerilerini ölçecektir. Bu bakımdan 8. sınıf yeni nesil sorular, eleyici tarzda hazırlanacaktır.

Sitemizde yer alan 8. sınıf yazılı soruları, yapılacak olan yazılı sınavlar için yardımcı kaynak vazifesi görür. Yazılı sınavlar için faydalı olmanın yanı sıra LGS sınavı için de hazırlık mahiyetindedir.

8. Sınıf Online Yazılı Soruları Çalışmanın Faydaları

 

LGS’ye girecek öğrenciler için MEB tarafından her ay örnek kitapçıklar paylaşılır. Bu kitapçıklar, sınavda üç aşağı beş yukarı ne geleceği konusunda öğrenciye ve velilere bilgi verir. Sitemizde yer alan 8. sınıf online yazılı soruları da bu kazanım testleri referans alınarak hazırlanmıştır.

Öğrencilerin beceri ve yeterlilikleri gözetilerek hazırlanan 8. sınıf yazılı soruları, anında ölçme ve değerlendirme yapmaya uygundur. Yapamadığınız soruları boş bırakabilir ve tekrar geri dönebilirsiniz.

  • Sitemizde yer alan sınıf Türkçe testleri ile dil bilgisi konularındaki bilginizi ölçebilir ve bol bol paragraf sorusu çözebilirsiniz.
  • sınıf matematik testleri ile grafik, görsel, tablo yeni nesil matematik soruları ile yorumlama becerinizi arttırabilirsiniz.
  • Sitemizde yer alan sınıf fen bilimleri yazılı soruları ile üniteleri tekrar edebilirsiniz.
  • sınıf T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi yazılı soruları ile geçmiş olaylar ve günümüz arasında bağlantıyı kurarak sınava en iyi şekilde hazırlanabilirsiniz.

8. Sınıf Öğrencilerine Tavsiyeler

 

Sınava hazırlanan öğrencilerin en büyük yanılgılarından biri çok soru çözerek başarılı olabileceğini sanmalarıdır. Hâlbuki en önemli altın kural, bol bol tekrar yapmak ve dersi derste dinlemektir. Konular üzerinde derinleşmek ve bilişsel düzeyi arttırmak gerekir. Ardından bol bol soru çözme aşamasına geçilebilir. Sitemizde yer alan 8. sınıf yazılı soruları ile siz de mantık ve muhakeme düzeyinizi arttırabilirsiniz.

8. sınıf İngilizce çalışması yaparken kelime bilgisi çok önemlidir. MEB kazanım başlıklarında ve ünitelerde yer alan kelimelere dikkat etmek gerekir. Sitemizdeki 8. sınıf İngilizce yazılı soruları ile siz de kelime bilginizi ölçebilir ve kelime dağarcığınızı arttırabilirsiniz.